Prohlídka zámecké věže

Dovolte abych Vás po Zámečku trochu provedla, jeho pohnutá a zajímavá historie jistě dokáže zaujmout každého kdo se o jeho minulosti i budoucnosti chce něco dozvědět.

Vydáme se nejdříve na prohlídku věže.

Od vchodu vyjdeme část nového schodiště,35 schodů a vstoupíme do sálu v prvním patře. Takovýchto sálů s vysokými stropy mělo dříve každé patro když ještě stála celá zámecká budova 14. Nevíme, jako co dříve tato místnost sloužila, po roce 1802 v ní byl vybudován taneční sál, později byl taneční parket s podiem pro hudbu vybudován i venku. Pod okny byl altánek, dále byla k dispozici i kuželna s dvěma drahami.V letech 1969,70 a 71 byla z této místnosti skautská klubovna jak si ještě pamětníci vzpomínají. Po zrušení této klubovny byla občas využita k bydlení, nebo k jiným účelúm, netrvalo to však dlouho a celá stavba byla v tak špatném stavu a bez oken, že byla úplně opuštěna. Přesto si ještě lidé pamatují na krásný starožitný nábytek a veliké obrazy které na Zámečku bývaly. V této místnosti měl po skončení oprav být barokní společenský salonek s krbem, parketami, dlouhými závěsy, a barokním nábytkem. Mohly by se tu pořádat třeba různé výstavy, hudební a jiná vystoupení a různé další společenské události. Ve vedlejší menší místnosti by měla být i kuchyňka a potřebné zázemí.

Když vystoupáme po dalších 35 schodech, dostaneme se do druhého patra. Tato místnost s dřevěným trámovým stropem, který je pravděpodobně z roku 1894, mívala snížený dvojitý strop a zazděné vrchní části oken. Sloužila zřejmě také jako byt, i v ní byly později junácké klubovny. Zachovala se i malá část původní barokní malby, z toho, že není zakouřená se usuzuje, že v této věži při těch velkých požárech celé budovy pravděpodobně nehořelo. Po posledním velkém požáru v r. 1754 byla tato věž zřejmě  nejvíce zachovaná , proto nebyla stržena jako ostatní části té veliké a dříve nádherné budovy.

Nad okny jsou vidět dokud není omítka trochu netypické vyžší oblouky, v jiných částech budovy takové nejsou. Také se částečně zachovaly původní ozdobné reliefy.

V této místnosti mělo být něco jako snížené patro. Dveřní otvor kterým se teď nešikovně vchází přímo ze schodiště by měl být zazděn a vchod vybourán vedle. Bude to možné, až budou znovu postaveny všechny v r. 1998 vybourané podlahy menších místností vedle schodiště, kde by vznikly další využitelné prostory.

Vyjdeme další ze zbývajících zatím přístupných 110 schodů a vejdeme do třetího patra. Zatím zde není strop a je dobře vidět trámoví střechy. To je naštěstí zachované v dobrém stavu, ale tři ze čtyř stran střechy jsou z nových prken, protože střecha byla velmi poškozena a do celé budovy čím dál víc zatékalo. Z oken je velmi pěkný výhled na město Lanškroun, je vidět rozhledna na Lázku, při pěkném počasí Suchý vrch a spousta dalších podrobností podhůří Orlických hor.

Také je z bočního okna vidět na vrchní část kuchyňského přístavku, který vyrostl u zadní strany budovy a povrchová část sklepních prostor kde zůstaly klenby zachovány.

V této místnosti měl být barokní apartman s krbem,stropy a nad nimi prosklený rozhlednový ochoz z kterého by bylo vidět do všech stran. Měl být také vybudován výtah který by prostory věže a vyhlídku zpřístupnil i handicapovaným návštěvníkům. Bohužel nebyla schválena dotace a tak Zámeček stále čeká na dokončení oprav.Zatím byla postavena z 3. patra schodištní šachta s 32 dalšími schody na budoucí vyhlídku. Do zámeckého sklepení se však už podívali jak návštěvníci s berlemi, tak i jeden vozíčkář, on trochu chodit někdy může, tak se mu povedlo sejít těch 29 schodů, snesli jsme skládací vozíček a po sklepení si jezdil. Dostal se do nich po 10 letech a ocenil veliké změny k lepšímu. Takže kdo zvládne nějaké ty schody, může si prohlédnout alespoň část zámku.

Těším se na Vás a ráda Vás po Zámečku provedu i mimo návštěvní dobu. Na prohlídku s výkladem se ale můžete objednat na tel 776 642 277 a domluvit si dobu která Vám vyhovuje. Doporučuji vzít si s sebou oblečení, ve sklepení je vždy chladno, v létě tam bylo nejvíc 12 stupňů . Jsou tam instalovány velkoplošné fotografie zajímavých „mlžných útvarů“ vyfocených v paprsku slunce přímo v sále,kde vznikly a při jejicj shlédnutí běhá návštěvníkům „mráz po zádech“ každý si může představovat,co se na nich zobrazilo, jestli hra světla a mlhy nebo „zámečtí duchové“. Zámečkem Vás ráda provedu, mám z překladů i zatím nikdy nepublikované údaje z historie tohoto kdysi nádherného zámku, některé při prohlídce uvádím.

Víte, že?  Nový zámek u Lanškrouna

postavil rod Liechtensteinů

měl kdysi 4 nárožní věže a

střed ještě o patro vyšší

V každém patře 14 sálů

Sklepení bylo cca ….2 800 m2

V roce  2016 potvrzeny průzkumem geologickým radarem další podzemní prostory, v místě, kde by měla přicházet podzemní chodba z Lanškrouna k zadní věži zámku a pod podlahou dvou sklepních místností, průzkumy budou podle možností pokračovat, výsledky těchto prvních v aktualitách z dubna 2016 i s odkazy na reportáže TV.

Byl postaven 1699–1712

Poprvé vyhořel…. 1714– požár vznikl od špatně uhašeného ohníčku dělníků při opravách střechy

Podruhé vyhořel…1719– požár způsobil blesk

Potřetí vyhořel…...1754-příčina tohgoto požáru není dosud známa

Pivo se točí od r… 1802,  nově od r. 2008

Hospůdka od r…...1818,  nově od r. 2009

Prohlídky od … 7.7.2007

Účast na celostátní akci NPU Hradozámecká noc od r. 2012, v r.2015 28 z 80 památek, 2016 29–30 z 96 památek.

Na Zámečku je 8 českých a jeden světový rekord,  28.5. byl agenturou Dobrý den uznán rekord Nejvíc knoflíků na jednom místě -  počet 1 100 000 knoflíků. Další knoflíkový rekord je největší Maxiknoflík –160×160 cm, a knoflíkový návlek dlouhý 4 416m na kterém je 288 094 knoflíků.

Více jich mají v České republice asi jen na dvou místech, v knoflíkárnách v Jablonném nad Jizerou a v Žirovnici, kde mají vystaveny vyráběné knoflíky za desetiletí, ale nedělali České rekordy.

 

 

kastelánka Krasava

Krasava Šerkopová
27. 5. 2008 6:25

Fotogalerie

Komentáře

7 komentářů

 1. Harald Skala

  Vážená paní kastelánko,
  obdivuji Váš elán, kterým se snažíte oživit dávnou Lanškrounskou stavební památku. Bydlel jsem v Lanškrouně mezi lety 1946 – 1952 a v okolí zámečku jsem si často hrál s kamarády.
  Přeji Vám hodně úspěchu! Až budu opět jednou v Lanškrouně, jistě se u Vás rád zastavím na pivo!
  Srdečné pozdravy z Hessenska,
  Harald Skala

 2. krasava

  Děkuji za Váš zájem a velmi ráda Vás po Zámečku provedu, zavolejte až budete mít cestu do Lanškrouna abych Vás mohla v klidu provést někdy mimo běžné návštěvní hodiny.tel.776 642 277

 3. ?

  Dne 12.7 a 13.7 jsme byli na zámečku chtěli jsme si prohlédnout věž a sklepení bohužel paní kastelánka není k sehnání kdy jsou tedy prohlídky možné a kde se dá zjistit kdy ne při tak náročné přístupové cestě nás pomalu přešla chuť a potom co jsme se od lidí co se občerstvovali dozvěděli že si za tak drahé vstupné máme dát raději pivo nás zloba přešla zdravíme obsluhu kavárny máte moc dobré pivo.

 4. Cuba (Provozovatel)

  Moc děkuji za pochvalu piva :o)
  Pokud mě paměť neklame, tak v pondělí 12.7 nemá paní Kastelánka návštěvní hodiny a myslím že snad každá památka je v pondělí uzavřena.
  A 13.7 se všem paní Kastelánka omlouvá pokud přišli na prohlídku, ale z rodinných důvodu nemohla být přitomna a věřím že pokud navštívíte Zámeček znovu určitě Vám to Kastelánka vynahradí…

 5. krasava

  Kdy je možno Zámeček navštívit je napsáno na letácích i těchto stránkách,i v in­focentrech a rozhodně je možno zjistit si to předem.Za to jak vypadá přístupová cesta nemohou ani majitelé, ani provozovatelé Zámečku, snažíme se všichni aby se podařilo cestu opravit,není to však tak jednoduché. Pokud někdo přijde mimo pravidelnou návštěvní dobu může mi zavolat na u vchodu uvedený telefon a domluvit se na prohlídce, pokud jsem doma mohu přijít do 20 minut a po Zámečku každého ráda provedu. Nevím jestli se někomu zdá 40 Kč za skoro hodinovuu prohlídku s výkladem historie mnoho, ale pokud vím, tak se za prohlídku s výkladem platí na jiných objektech mnohem víc, to mi návštěvníci říkají opakovaně a jsou rádi, že se mohou dozvědět i informace,které dříve známy nebyly,bohužel překlady starých listin psaných písmem kurentem, v kterých jsou velmi zajímavé informace jsou velmi drahé a pokud chci návštěvníky informovat tak nejdříve musím takové informace získat a listiny nechat přeložit,a i to se kromě dalších provozních nákladů platí pouze ze vstupného, žádný jiný zdroj finančnáích prostředků na provoz není.

 6. Hemalová

  Dobrý den,
  o víkendu jsem s manželem navštívila Nový zámek u Lanškrouna. Chci vyzvednout obětavost a nezištnost se kterou p. Krasava provádí a poskytuje nekonečné informace o tomto objektu. Byli jsme nadmíru spokojeni a toto místo vřele doporučujeme všem,kdo se nachází v této lokalitě. P.Krasava je ochotna kdykoliv /i mimo pracovní dobu / i když jste jen 2 lidé přijít a věnovat jakékoliv množství času ze svého volna. Děkujeme a přejeme pevné zdraví a hodně, hodně návštěvníků. Všem kdo se rozhodujete o návštěvě říkám ANO, ale nezapomeňte na dobré a teplé oblečení i obuv.

 7. Hana

  Dobrý den, rádi bychom Vás navštívili, ale nemohu tu najít otev.dobu. Napíšte mi prosím…díky Hanka

Napište komentář

Můžete použít Texy! formátování.