Prohlídka zámeckých sklepení

Nyní se půjdeme podívat do rozsáhlých sklepení pod zámeckou věží. Při prohlídce je přístupných přibližně 1000m čtverečných, jsou to asi 2/5 původních sklepení, které byly vybudovány pod celou rozsáhlou budovou, měřící přibližně na délku 78 m a na šířku 48 m.

Omlouvám se, údaje a fotografie budou postupně doplněny,děkuji za pochopení.

 

Sejdeme-li opatrně po .. točitých nových schodech, nejdříve se dostaneme k WC. Po dalších .. schodech sejdeme 6m pod úroveň vchodu a jsme ve sklepení. Po pravé ruce máme nový dveřní oblouk, vedoucí do první sklepní místnosti přímo pod restaurací. Dříve zde byly naráženy sudy s pivem a čtvercovým otvorem ve stropě protaženými trubkami se čepovalo nahoru.

Další sklepní prostory jsou největší sklepní místnost, která vznikla dřívějším vybouráním dělících příček mezi menšími sklepy, pravděpodobně kvůli dopravě velikých dřevěných 19 hektolitrových sudů s pivem které zde byly po roce 1802 uskladňovány a dopravovány i koňským povozem. Tento sál měří na délku 24.5 metrů a na šířku 6.40 metrů a má zajímavé akustické vlastnosti.

Vedou z něj vchody do různých bočních sklepních místností, pořád ještě zanesených hlínou, které bylo v březnu r. 2006 vybagrováno alespoň z hlavních prostor veliké množství.Do jaké výšky nánosy sahaly je ještě pořád vidět na stěnách a ukazuje to i tabulka na průčelní zdi. Visí tu také teploměr, na kterém zjistíte, jaká je momentálně ve sklepení teplota. Mírně kolísá, protože sklepy nejsou úplně uzavřené okolí, od 0 stupňů v zimě po 14 stupňů v létě, více od otevření zatím naměřeno nebylo.

V prostředním z bočních sklepů se můžete podívat do osvětleného výklenku na místní dekoraci.

V celém sklepení je nyní až do konce srpna rozmístěno kolem 30 velkoplošných fotografií od umělců z celé republiky, od každého jedna. Jsou umístěné na různých místech, ale tak, aby byly bez problémů vidět. Je to pěkné zpestření prohlídky i tak zajímavých a rozsáhlých sklepních prostor.

Podsklepen byl celý zámek, nyní jsou přístupny zhruba 2/5 další střední část je zborcena a na objevení čekají další 2/5 z celkové podsklepené plochy, která musela být přes 2000 m podzemní plochy.

Dva sklepy mají zvýšenou klenbu vysokou až 7.80m, byly vybudovány po zbourání zámku, zřejmě někdy po roce 1802, kdy byla tato část sklepení upravována na sklady sudů piva z Lanškrounského Lichteinstenského pivovaru a v přízemí byla zřízena šenkovna. Hostinský měl nařízeno, že nesmí točit jiné pivo než z tohoto pivovaru pod hrozbou velké pokuty a dokonce by mu hrozil i výprask. Je to tak psáno v starých dokumentech, které se snažíme postupně překládat.

O sklepení se toho dá napsat ještě hodně,zas někdy budu pokračovat

Ráda Vám vše ukáži a povím až se přijedete podívat

kastelánka Krasava

Krasava Šerkopová
27. 5. 2008 7:02

Fotogalerie

Komentáře

Jeden komentář

  1. PAVEL MARUŠČINEC

    DOBRÝ DEN JSEM RODÁK VAŠEHO MĚSTA NARODIL JSEM SE TAM A MÁM VZPOMÍNKY NA DĚTSTVÍ JAK JSEM CHODIL S OTCEM NA HOUBY V OKOLÍ TEHDY POBOŘENÉHO ZAMEČKU ČÁSTEČNĚ UZAVŘENÉHO DOMU..A DNES SI RÁD ČTU NA NETU CO SE ZMĚNILO A MĚNÍ DĚKUJI VÁM FANDÍM Z POZDRAVEM MARUŠČINEC

Napište komentář

Můžete použít Texy! formátování.