Takto vypadal objekt zámku po třech stech letech existence

V roce 2003 bylo torzo bývalého výstavného barokního zámku, jediný zachovaný nárožní rizalit, zničeno a hrozilo zřícením.

Děravou střechou do budovy silně zatékalo, boční část věže měla po vybourání podlah v menších místnostech silně porušenou statiku,dřevěné schodiště se rozpadalo.Budova neměla žádná okna, do místností vnikala voda a sněžilo tam,i přes to, že byly okenní otvory zazděné do budovy i sklepení vnikali nejen zvědavé děti ale bohužel i vandalové.

V přízemní místnosti byl odcizen pěkný trámový vyřezávaný a malovaný strop,v ostatních místnostech také nic z minulosti nezůstalo.

Ve sklepení byly nánosy hlíny a sutin, bylo z nich později při čištění vyvezeno 24 nákladních aut nánosů. Z později vyhloubené studny, 12 metrů hluboké berou vodu místní zahrádkáři asi od r. 1978.To byl po dlouhá léta jediný užitek který z torza zámku byl.

Přemysl Kokeš
24. 5. 2008 21:08

Komentáře

3 komentářů

  1. Schoffer

    Mohl to být nádherný zámek kdyby ho nedostali Lichtenšteinové a komunisti ti vše pobořili.Na moravě celou řadu památek tak připravili o hospodářské dvory,kříkla zámků či pater.

  2. Libor Popper

    Cítím z předchozího názoru závist. Liechtensteinové tento zámek nedostali nýbrž byli jeho stavitely. A tatíček Masaryk a spol. jim majetek ukradl. Další pouho pouhá komoušská propaganda o zlých Liechtensteinech.

  3. krasava

    Je pravda,že rod Lichtensteinů tento zámek nákladně postavil a po 3 požárech zase zboural, stavební materiál byl využit na jiné stavby, kostely, fary,domy v Lanškrouně i okolí.Jistě by zde kdyby zámek zůstal stát byla jiná historie, bohužel to se můžeme jen domýšlet. Spíše mi vadí,že přes velké úsilí majitelů i mé se staále nedaří dokončot opravy i když už je Zámeček 9 let v provozu, stále není dokončena oprava sálů, ani zaizolované sklepní prostory,do kterých zatéká, snad se dočkám toho,že bude tento malý,ale zajímavý zbytek dříve honosného zámku konečně opraven.

Napište komentář

Můžete použít Texy! formátování.