Zámeček vítá návštěvníky

Se začátkem prázdnin se začínají hlásit návštěvníci z okolí i zdaleka, i letos si budou moci prohlédnout doplněné výstavky, unikátní knoflíkovou expozici a dozvědět se zase něco nového, co se mi podařilo v zimě ze starých listin zjistit.

Již během jara se přišlo na prohlídku podívat několik skupin nebo rodin návštěvníků, kteří i přes chladno, které po zimě ve věži vždy dlouho přetrvává si prohlídku užívali, jak dokazují další zápisy v návštěvní knize. Přišly jak skupiny dětí, tak seniorů ,cyklistů i dalších turistů.

Je škoda, že není v provozu občerstvení, to návštěvníci i místní říkávají ale i na některých dalších navštěvovaných místech není a zase tolik to nevadí. Hlavně že už letos nejsou žádná omezení, jak tomu bylo ve dvou minulých letech a jsem zvědavá, jestli díky tomu přijde i více návštěvníků. Opravila jsem některé vystavené expozice, a nějaké věci ještě na výstavkách přibyly, a i když je stále co zlepšovat a upravovat, na další léto na Zámečku se docela těším.

V květnu byla i sportovní akce Běh do vrchu, která minulé dva roky být nemohla, pořádaná občanským sdružením Activity La z Lanškrouna se sportovními soutěžemi i Dětským dnem, a tak prostranství před věží i pěšina v aleji zase na chvíli ožily.

Když jsem 10 června před 11 lety při zahájení Knoflíkiády říkala, že bych byla ráda, kdyby se nasbíral milion knoflíků i korun, netušila jsem jak dlouho to bude trvat. Vymyslela jsem tuto akci aby se na Zámečku něco dělo, aby se pomohlo dětem, aby se shromáždila zajímavá, ojedinělá expozice a tím se také dostal do povědomí, a byly i pěkné soutěže a akce, na které dodnes místní obyvatelé a účastníci rádi vzpomínají a návštěvníci si prohlíží na fotkách. Poslední Knoflíkiáda byla 28.5.2016 a vznikly při ní hned 3 České rekordy, které nám zástupce agentury Dobrý den na místě uznal.

Tak máme evidováno celkem 9 Českých rekordů a jeden světový z knoflíků.

Ty se nasbíraly mnohem snadněji a rychleji, za šest let jich na Zámečku přes milion bylo a bylo to uznáno i jako další Český rekord. Získat milion korun pro nemocné děti trvalo déle, ale nakonec se i to podařilo a letos k 13.6. tři dny po 11. výročí zahájení Knoflíkiády jsem připsala poslední částku kterou byla částka jednoho milionu pro děti dosažena. Moc mě to těší, a je to důkaz,že když se chce tak se dá dosáhnout i přes všechny překážky cíl i když není ani malý, ani lehký. I přes tříletou přestávku mezi roky 2016 –2019 se to nakonec i díky všem, kteří tento záměr podpořili podařilo.

Jsem velice vděčná všem těm hodným lidem, kteří se účastnili jakoukoli pomocí a podporou, za všechny bych ráda uvedla paní Dagmar Kodýtkovou, s kterou jsme rozběhly pokračování v roce 2019, DJ Standu Celého, který se přidal, a hlavně Ilonu Nástrahovou, za jejíž krásné obrázky děti získaly už přes 150 000 Kč. Z firem které tuto akci dlouhodobě podporují bych ráda uvedla jako hlavního sponzora f. Sanela,a pak f. Fortell, která první přispěla na materiál pro výrobu andílků a malování obrazů pro bazárek nadačního fondu Šance onkoláčkům.

Samozřejmě budeme dále pokračovat v podpoře nemocných dětí protože to potřebují.

Krasava Šerkopová
2. 7. 2022 5:54

Fotogalerie

Napište komentář

Můžete použít Texy! formátování.