Zámeček v zimě

zima-na-zamecku-leden09.JPG .{rel: attachment wp-att-187}rampouchy ve sklepení .{rel: attachment wp-att-186}rampouchy .{rel: attachment wp-att-185}I v zimním období si návštěvníci měli možnost prohlédnout věž i sklepení,i když byla tabla s fotkami a texty odvezena,měli zato možnost vidět ve sklepení až metrové rampouchy různých zajímavých tvarů které tam mráz vytvořil.

V prosinci bylo na zadní straně postaveno lešení a začala oprava komínů, naposledy je dokumenty doložena v r. 1955.V komínech chyběly i celé cihly. Ve stejné době dostala zámecká věž také nové vchodové dveře místo letité nevyhovující mříže. Ještě je čekají konečné úpravy,vchod je nyní lépe zabezpečen.

Poslední den v r.2008 si Zámeček přišlo prohlédnout několik rodin, přišli lidé zdaleka, kteří by jindy neměli možnost ho navštívit.I první den r.09 přišlo několik návštěvníků,po­těšilo mě, že i o svátcích se chtěli lidé podívat, když se jim všude nabízelo tolik jiných možností.

Letos budou pro návštěvníky postupně připraveny jako novinka ukázky a informace o drátenickém řemesle.Budou si moci přečíst něco o historii a začátcích tohoto dříve užitkové, nyní spíše umělecké výroby z drátu, prohlédnout si fotografie tvorby dráteníků v minulosti i těch současných, doufáme že se podaří zajistit i ukázky výrobků tohoto řemesla starého přibližně jako Nový zámek.

Kdo by se chtěl podívat už nyní, do 20.5. je v Lanškrounské knihovně výstavka o Zámečku a drátenickém řemesle, doplněná ve vitrinkách v patře o ukázky i obrázky výrobků dráteníků současných.

Tady musím velmi poděkovat nejen výrobcům, také p. ředitelce Matlasové která výstavku umožnila a osobně při tom s ostatními pracovníky knihovny velmi pomohla. Chci také opravdu srdečně poděkovat všem, kteří jakkoli s provozem Zámečku pomáhají a těší mě, že takových lidí přibývá.

V tomto roce se už připravuje na Zámeckém vrchu několik akcí, domlouvají se různé doprovodné programy,bude fungovat občerstvení, tak doufáme že se návštěvníkům i letos budou výlety na Zámeček líbit.

Na všechny kteří se přijdou podívat, poučit i pobavit se těší

kastelánka Krasava Šerkopová

Krasava Šerkopová
23. 4. 2009 6:27

Fotogalerie

Napište komentář

Můžete použít Texy! formátování.