Letos na Zámečku

Po vánočních svátcích se začátkem ledna zase začalo pracovat na dalších stavebních úpravách. Na základové desce za věží vyrostl postupně nový kuchyňský přístavek.

Na jeho ploché střeše bude časem vybudováno pěkné posezení. V samotné věži se intenzivně pracuje, staví se nové podlahy v tak – zvané šachtě, natahují se elektrické rozvody, budují se nové vchody do místností, v mezipatrech budou v malých místnostech vybudována WC.

Ve sklepení se dělají další velké úpravy, buduje se potřebné zázemí a provozní prostory pro provoz restaurace.Hrubá stavba bude dokončena na jaře.

Zároveň se připravují nové informační materiály pro návštěvníky. Podařilo se sehnat různé archivní materiály, některé budou v létě vystaveny aby si je návštěvníci mohli prohlédnout.

Když je pěkné počasí, chodí se i mimo sezonu návštěvníci na Zámeček podívat, ráda jim prohlídku umožním. Zápisy v návštěvní knize dokazují, že pohnutý osud této památky zajímá stále více lidí z okolí i vzdálených míst. Namátkou jsem vybrala dva letošní zápisy:

3.2.- Historie a budoucnost Zámečku, která bude velmi bohatá, je velmi zajímavá. Těším se, až to bude opravené. Bude to úžasné, obzvlášť sklepy. T.K.

23.2.- Je to tady super a doufáme že to bude ještě lepší. Viktor a Tomáš

Také se už všichni těší, až si budou moci v létě dát pivo a třeba i něco dobrého na zub, chvíli posedět a odpočinout.

Tak jako spoustu jiných staveb i Zámeček trochu pocuchala vichřice která nedávno napáchala spoustu škod. Toho, co je třeba opravit tak ještě přibylo, přípravy na letní sezonu to však nijak neohrozí.

V rozsáhlých sklepních prostorách, které byly po stavebních úpravách vyklizeny, byla instalována VÝSTAVA VELKOPLOŠNÝCH FOTOGRAFIÍ kterou zorganizovali členové lanškrounského fotoklubu. Návštěvníci si tak do konce srpna mohou prohlížet nejen zajímavé sklepení pod věží, ale i kolem 30 uměleckých fotografií od autorů z celé republiky.

Také v sále v prvním patře věže jsou nově postupně instalována tabla s fotografiemi. Výstavka je nazvaná LANŠKROUNSKO NA STARÝCH POHLEDECH, bude postupně doplňována o další exponáty z historie Lanškrouna, Rudoltic, samozřejmě Zámečku a okolí. Z okolních měst je už tablo České Třebové, za což velice děkuji za ochotu pracovnic tamního muzea a doufám že přibydou i z dalších okolních míst. Rozhodně se o to budu snažit.

Také přibylo tablo k těm loňským s obrázky stavebních úprav a dalšími zajímavostmi. Budou vystaveny i další materiály, právě se vše připravuje.

V samotné věži i okolí se od minulého roku také hodně změnilo, byly odhaleny veliké kamenné bloky ze základů dalších částí zámku, kde se pracuje na vybudování venkovní terasy s lavicemi, aby si návštěvníci měli kde odpočinout, dát si občerstvení a také už brzy i točené pivo, které se na samotném Zámečku začne znovu točit po zhruba 50 letech, stánkový prodej při akcích se nepočítá.

Letní sezona začíná už o tomto víkendu-31.5.-1.6., terasa s občerstvením by měla už být v provozu , alespoň se všichni o to snaží, bude to další důležitý krok na ještě dlouhé a náročné cestě k opravení a zprovoznění této stavby s tak pohnutou i zajímavou historií. Návštěvníci si budou moci prohlédnout také jak by to mělo v okolí vypadat v budoucnosti, hodně zajímavých údajů je v školní práci jedné Lanškrounské studentky, která se s ní umístila v r.2008 ve IV ročníku soutěže LANŠKROUN HISTORICKÝ na jednom z dvou udělených prvních míst. Bude brzy k nahlédnutí na těchto stránkách, stojí za to se na ni podívat.

Od začátku roku se i přes nepříznivé podmínky stále na upravovanou věž i sklepení přicházeli podívat další návštěvníci, ráda jsem jim prohlídku umožnila a postupně jsem se snažila sdělit informace jak o historii, tak o současných úpravách i plánech do budoucnosti.

Potěšilo nás, že se o Zámeček začínají zajímat nejen lidé z nejbližšího okolí, ti dříve narození ještě pamatují jak chodili na Zámeček tancovat a na pivo, ale přicházejí se podívat i lidé ze vzdálenějších míst, také cizích návštěvníků přibývá,přijeli se podívat i bývalí obyvatelé Lanškrouna, kteří žijí od mládí v Německu, přesto se na zábavy i zámeckou restauraci pamatují. Všichni kladně hodnotí, že se tato zajímavá stavba opravuje a začíná užívat, byla mnoho let v stále horším stavu ponechána osudu, později ještě víc poškozena necitlivými zásahy různých firem,které ji měly dát do pořádku.

Teprve teď je vidět, že se skutečně opravuje a začíná sloužit lidem, jako dříve velice oblíbený cíl vycházek do přírody. Mělo by to být stále lepší, postupně budou upravovány další prostory k užívání, tak aby zámecký vrch znovu ožil.

VŠAK SE MŮŽETE PŘIJÍT PŘESVĚDČIT

INFO NA ČÍSLE 776 642 277 – kde si můžete domluvit návštěvu i mimo návštěvní dny, nebo i prohlídku s výkladem.

Dotazy můžete napsat na e-mail kastelankazam@seznam.cz

Přeji na výlet pěkné počasí

kastelánka Krasava

Krasava Šerkopová
27. 5. 2008 6:01

Napište komentář

Můžete použít Texy! formátování.