Na Zámečku bylo letos opravdu živo

babetaci-z-ceske-trebove-odjizdi.jpg .69-u-veze.jpg .za-vezi.jpg .skritkove-s-pokladem.jpg .majitel-p-kokes-s-nemeckymi-turisty-pametniky.jpg .markova-jizda.jpg .

V průběhu celého letošního roku se na Zámečku pokračovalo v různých stavebních úpravách,přesto si ho každý týden přicházeli prohlédnout další návštěvníci. Ve sklepení byly vybudovány nové nádrze na vodu, na léto bylo zprovozněno první wc, nyní už jsou v provozu tři.

Velké úpravy terénu byly za věží,odbagrovaly se hromady zeminy z původních základů zámku a po úpravách vznikla venkovní terasa, na které si návštěvníci mohli v létě posedět u piva, které se točilo zatím v provizorním stánku.Na podzim byla upravena bývalá hostinská místnost v přízemí věže, kde se dá už také posedět, i když místnost čeká ještě spousta stavebních úprav než z ní bude pěkná zámecká restaurace s názvem Domenico Martinelli.

Na podzim byla také opravena střecha, poškozená při dvou letošních vichřicích, které srazily krytinu i několik hřebenáčů. Návštěvníci si mohli ve věži i sklepení toho prohlédnout rozhodně víc než minulý rok. Výstava velkoplošných fotografií zorganizovaná Lanškrounským fotoklubem měla velký úspěch a výrazně oživila rozsáhlé sklepní prostory. Ve věži přibyly další nové informační materiály, v 1. patře zase výstavka kopií starých pohlednic Lanškrouna, Rudoltic, Zámečku a okolních míst. Ta se líbí zejména dříve narozeným návštěvníkům, kteří si některá ta místa ještě pamatují.

Při všech letošních akcích, které byly pořádány, naštěstí vyšlo i počasí, návštěvníci je vesměs hodnotili kladně a drobné nedostatky brali s humorem a pochopením. Za to si zaslouží od pořadatelů poděkování, ještě bude trvat, než bude Zámeček zařízen tak, aby to vyhovovalo všem požadavkům, proto nás těší, kolik návštěvníků se vždycky přišlo podívat a pobavit.

V podzimním období si Zámeček přišlo prohlédnout postupně několik tříd základní školy se svými učiteli, děti si mohli mimo jiné koupit i korálky stejné jaké jsou i v " zámeckém pokladu" který hlídají ve sklepení skřítkové Malvínek a Barvínek.Zde chci poděkovat všem, kteří se podílejí na shánění částí pokladu,hlavně obyčejných knoflíků, které obalím staniolem a „zlaťáky“ jsou na světě, nic jiného co by vydrželo to vlhko jsem nenašla.Poklad je doplněn různými předměty a barevnými korálky, bude doplňován a vylepšován ještě dlouho. Pokud by někomu doma přebývaly nepotřebné knoflíky nebo staré padesátníky, které natřené zlatou barvou se budou sypat z nádoby, může se mi ozvat na tel 776 642 277 a domluvíme se.

Koncem října v zámeckých sklepeních byly provedeny na různých místech úpravy a byl v nich také uspořádán koncert převážně pro mládež. Účast byla velká a zážitky přes některé nedostatky jistě různorodé a zajímavé v osvětlených a vyzdobených prostorách.

I když se to asi nedá zjistit přesně, podle dostupných údajů si zámeckou věž a rozsáhlá sklepení od rána 7.7.2007, kdy byl slavnostně zahájen provoz prohlédlo už přes 10 000 návštěvníků, jsme rádi, že o osud tohoto bývalého nádherného paláce je čím dál větší zájem a přes různé nedostatky a potíže začíná znovu fungovat jako dříve oblíbené a navštěvované výletní místo.

Už nyní se začíná domlouvat program nebo vystoupení na příští rok, zatím se podařilo domluvit ukázku westernového ježdění kterou přijede předvést „Markova jízda“ je to kolem 20 nadšených westernových jezdců, už se na to těšíme. 15.11. proběhne v Rudolticích od 14h v sále kulturního domu beseda o Zámečku, předtím budou mít posluchači možnost si koupit zámecké pohledy, keramické zámečky nebo si vybrat bižuterii, která je na Zámečku jako doplňkový prodej.

Přes zimu se zase bude pátrat v archivech po dalších dokumentech o Novém zámku, budou se hledat plány sklepení a další zajímavé materiály, snad bude také proveden malý průzkum sklepních prostor, i s pomocí tří studentek místního gymnazia, které si vybraly Nový zámek jako téma své školní práce, budu se jim snažit pomoci jak jen to půjde. Vypadá to, že budu mít pořád co dělat, vždy bude co připravovat, hledat,objevovat o minulosti této zajímavé a smůlou provázené stavby. Těší mě, že mám možnost přispět svým dílem k jeho záchraně a obnově a budu se snažit připravit na příští sezonu co nejlépe, předem chci poděkovat všem, kteří s čímkoli na Zámečku pomohou.

Krasava Šerkopová
3. 11. 2008 8:20

Fotogalerie

Napište komentář

Můžete použít Texy! formátování.