ROK NA ZÁMEČKU

návštěvníci na terase 5.7. .po letech hudba ve věži .2. patro předškoláčci .1. patro .

Když se tak ohlédnu zpátky, za minulý rok se toho dělo opravdu hodně. Návštěvníků po slavnostním otevření přicházelo pořád dost, i přes různé nedostatky se jim většinou prohlídka věže i sklepení líbila, někteří přišli po dlouhé době, jeden pán z Německa navštívil Zámeček po 72 letech, to je zatím nejvíc. Naopak nejmladší návštěvnici bylo pouhých 14 dnů, několika nejstarším návštěvníkům, kteří došli až nahoru do věže bylo kolem 86 let.

Přitom se ve věži pořád v týdnu a někdy i o víkendech pracovalo, dodělávalo se schodiště nahoru na budoucí vyhlídku, také se pořád uklízelo ve věži i sklepení. Aby si návštěvníci mohli prohlédnout něco víc než holé stěny, chystala jsem informační tabla s fotografiemi i texty a snažím se získávat stále další informace z historie této stavby. I po ukončení letního provozu se stále objednávali další návštěvníci, pokud to bylo jen trochu možné, prohlídku s výkladem jsem jim ráda umožnila a po Zámečku je provedla. Dokonce jsem s návštěvníky Zámeček procházela i mezi vánočními svátky, i po Novém roce. Od začátku letošního roku pokračovaly úpravy ve věži i okolí, začal se stavět kuchyňský přístavek za věží, omítla se část schodiště a byly znovu vystavěna část v minulosti vybouraných podlah malých bočních místností.

Velmi zajímavé pro mě byly cesty do různých archivů, s p. Macháčkovou z Rudoltic jsme jely do Lichtenštejnského archivu ve Vídni, kde nám dovolili ofotit 300 let staré dopisy z doby výstavby, požárů i bourání Nového zámku. V těchto listinách jsou pro nás velmi zajímavé údaje, s překladem do češtiny to ale není tak jednoduché. Jsou totiž psané německým starým písmem, švabachem i kurentem, některé zas starou italštinou, to dnes umí přeložit jen málo lidí a je to samozřejmě velmi drahé. Z těchto listin je zatím přeložen jen jeden dopis z r.1700, je vystaven i s českým a brzy i německým překladem v 1. patře věže.

Další velmi zajímavé a cenné údaje z minulosti zámku i okolí jsme získali překladem části staré rudoltické kroniky, jejíž stránky psané švabachem nám přeložili hodní lidé tady i v Německu, kterým jsme za jejich velkou pomoc opravdu vděčni. Získali jsme údaje z doby výstavby zámku, podrobnosti z života v okolí i Rudolticích, na jaké jsem zatím při hledání nikde nenarazila, o stavbě, o tehdejších platech i cenách potravin atd. V dalších archivech, knihovnách, v PÚ i jinde se podařilo najít také různé dokumenty o Novém zámku , i o osudech poslední věže před lety. Ty z dřívější doby jsou zase psané starým písmem, bude trvat, než se alespoň ty pro nás nejzajímavější přeloží, jistě se z nich postupně dozvíme další zajímavé nebo i zatím neznámé údaje.

Spoustu informací o dřívějším dění na Zámečku se také dozvídáme od návštěvníků, pamětníků z let, kdy jako děti chodívali s rodiči o víkendech na procházky na Zámecký vrch, ti starší v sobotu na taneční zábavy apod. Dozvídáme se jak to dříve kolem věže i uvnitř vypadalo, jen vždy lituji, že tenkrát skoro nikdo neměl fotoaparát, nedaří se získat starší fotografie věže a okolí, z předválečných i pozdějších let je jen několik málo snímků a zatím jsme žádný další nezískali, i když se všech snažím ptát, jestli doma něco z těch dob nemají.

Zrovna tak by bylo velmi zajímavé, kdyby se podařilo získat nebo si třeba jen ofotit třeba dřívější jídelníček z restaurace nebo cokoli z dřívějších časů, zatím se moc nedaří, nacházíme jen střepy a zbytky předmětů, ale stále doufám že se něco – cokoli – objeví nebo někdo doma něco z těch dob najde a umožní nám to alespoň ofotit . Právě tak je stejná potíž sehnat k ofocení staré snímky Zámečku, i okolních míst, něco jsem sice sehnala a v 1. patře vystavila, obrázky jak dříve vypadala všechna okolní místa zatím nemám, snad se to časem alespoň částečně podaří nějak poshánět. Návštěvníci si rádi zavzpomínají, jak dříve lezli do Zámečku různými otvory ,okny a pod, s baterkami se odvážili do částečně zasypaných sklepení, bývalí skauti vypráví jak měli na Zámečku klubovny a co vše za těch několik let zažili.

Všichni vidí, co vše se už pro záchranu a nové využití této zajímavé památky s pohnutou historií udělalo aby zas mohla sloužit jako příjemné místo k odpočinku, aby si návštěvníci měli co prohlédnout, přečíst si různé informace, dozvědět se zajímavosti z historie, současnosti i plány do budoucna. Začínají se podle možnosti pořádat různé akce, doufáme že se postupně stane Zámecký vrch zase oblíbeným výletním místem jako býval v minulosti a návštěvníkům bude mít stále více co nabídnout, jak v občerstvení a zábavu, tak další informace z historie této zajímavé stavby.

Za sebe mohu jen říct, že jsem za ten minulý rok zažila tolik zajímavých zážitků, potkala spoustu lidí, kterých si moc vážím, byl to velmi zajímavý i náročný rok, a ten další bude zřejmě také takový, pro všechny kteří mají se Zámečkem co dělat. Doufáme že se Vám bude výlet na Zámecký vrch líbit, těším se na všechny, kteří se přijdou na vlastní oči přesvědčit, co vše je na Zámečku i v okolí nového.

kastelánka

Krasava Šerkopová
20. 7. 2008 6:22

Fotogalerie