Knoflíkiáda pomáhá tentokrát i těm nejmenším miminkům

Aby toho k tomu příštímu 5.ročníku, kdy konečně snad budeme mít na Zámečku ten milion knoflíků nebylo málo a tato akce dokázala pořádně pomoci těm, kdo to potřebují, těm nejmenším, tak jsem se 17.6. byla domluvit s panem primařem MUDr. Rybou z dětského oddělení nemocnice v Ústí nad Orlicí na tom, že zkusím v rámci této akce sehnat prostředky od sponzorů, a dalšími aktivitami na přístroj, který dětské oddělení potřebuje nejvíce. Při osobním setkání mě pan primař  provedl celým krásným dětským oddělením, kde mají nemocné děti velmi pěkné prostředí. Později jsem se setkala i s ředitelem Orlickoústecké nenocnice Jiřím Řezníčkem, a domluvili jsme se na dalším postupu a také na tom, na jaký přístroj pro děti by bylo potřeba získat nemalé finanční prostředky. Správní radou nemocnice byl vybrán projekt porodnického oddělení které potřebuje fetální monitor s funkcí STAN, který umožní snímat EKG ještě nenarozeného plodu, které je naprosto zásadní a vypovídá i o stavu srdce podle kterého je možno poznat riziko ohrožení miminka nedostatkem kyslíku a včas zasáhnout.

Jedná se o částku cca 800 000 Kč a tak by se dalo říci, že když bude na Zámečku milion knoflíků, že pokud se to podaří se za každý knoflík také sehnala koruna pro potřebné, zatím se od r. 2010 podařilo získat 470 000 Kč pro handicapované a když se sežene na tento přístroj a také samozřejmě pro Jakuba Řehoře ještě něco na rehabilitační pobyty, tak by celková částka ještě přesáhla ten milion. Myslím si, že jsou u nás ještě firmy a lidé, kterým nejsou osudy ostatních lhostejné a pomohou, jen je třeba je najít a oslovit, a co může být krásnější náplní charitativní akce a Zámečku, i když stále není opravený než pomoc těm nejmenším, které to potřebují nejvíce, třebaže o tom nebudou ani vědět.Větší děti hospitalizované na oddělení budou v rámci ručních prací a využití volného času  také vyrábět celý rok různé věci z knoflíků, i srdce, které bude symbolem tohoto záměru.

Provozovatelky divadélka Štaflička předběžně slíbily, že by mohly podle zámecké pohádky a knoflíkové básničky vymyslet jako další představení  „knoflíkovou pohádku“, kterou by mohly zahrát během roku a pak na Knoflíkiádě V. nejen na Zámečku, ale i pro děti v nemocnici, kterým by se takové představení jistě líbilo. Možná vznikne i písnička, alespoň doufám, protože by se k tomu pátému ročníku už hodilo mít i knoflíkovou písničku.Dalším patronem se stal Bleskový Jack, jehož westernové dovednosti ke Knoflíkiádě patří a jistě se najdou i další patroni tohoto projektu.

Patří k tomu výzva na příští rok k výrobě knoflíkových zvířátek, srdíček a dalších soutěží, kterou začínám už zasílat různým organizacím pro handicapované, školám a školkám bude lepší poslat to až po prázdninách.Ráda bych s tímto záměrem oslovila celý kraj i okolí, jako to bylo při prvním a druhém ročníku Knoflíkiády a tvorbě světového rekordu, kdy se zapojily školy a organizace ze všech koutů ČR. Nyní se už přidala organizace pro slabozraké a nevidomé, a domov pro handicapované v Anenské Studánce, což mě těší a jistě se přidají i další organizace a také Dětské domovy, to by bylo pěkné a společnými silami vyzdobíme knoflíkový Zámeček a ještě získáme prostředky na tolik potřebný diagnostický přístroj, který bude na porodnickém oddělení ještě dlouho sloužit a pomáhat maminkám aby se jim narodilo zdravé miminko.To je na tom to nejkrásnější a já moc doufám, že se tento záměr podaří a prostředky na fetální monitor STAN se získat do října 2016 podaří. Pokud by někdo z Vás, kteří jste se to právě dočetli byl ochoten pomoci, majitel firmy, nebo kdokoli, můžete se ozvat na tel:776 642 277, nebo e mailem na kastelankazam@seznam.cz a já Vám ráda podám podrobnější informace.

7.10. byl v rámci prvního Dne otevřených dveří Orlickoústecké nemocnice projekt  za přítomnosti krajských zastupitelů, starostů okolních měst a vedení nemocnice i nadace S námi je tu lépe projekt zahájen a nyní je zhruba rok na to, aby se potřebná částka sehnala.V Den otevřených dveří Navštívilo areál nemocnice dost zájemců o informace a možnost si prohlédnout některá oddělení i školních tříd pro které byl v areálu i na dětském oddělení připraven zajímavý program.

Mám už i větší úspěch, dopravní společnost  Icom Transport, která provozuje v našem regionu autobusovou dopravu mi slíbila, že budu moci informační letáky o tomto projektu a sbírce na přístroj pro nemocnici umístit zdarma i do jejich 180 autobusů a na autobusová nádraží, to bude velká pomoc protože tam si to přečte hodně cestujících a tak se o projektu a možnosti ho podpořit dozví, za to jsem vedení této společnosti opravdu vděčná.

Znamená to sice, že se ani v zimě opravdu nudit nebudu, a věřím, že se záměr podaří a díky Knoflíkiádě bude dlouhá léta v nemocnici pomáhat miminkám k lepšímu startu do života nový diagnostický přístroj na který se v rámci Knoflíkiády určitě prostředky podaří získat.

Krasava Šerkopová

 

Krasava Šerkopová
12. 11. 2015 12:47

Napište komentář

Můžete použít Texy! formátování.