Zámeček zahajuje už čtvrtou sezonu a ožívá letos nejen výstavami

První sobotu v červnu bylo na Zámečku živo.

Dopoledne proběhla i v stálými deš­ti promočeném sklepení vernisáž 3.ročníku výstavy velkoplošných fotografií, kterou pořádá fotoklub Lanškroun.

Na plachtách si návštěvníci mohou prohlížet různé motivy a zajímavé fotografie členů fotoklubu do podzimu.

 

V rámci Brandýského okruhu také přijelo k zámecké věži kolem 15 vozů Aero, krásné a nablýskané veterány si mohli prohlížet návštěvníci necelé dvě hodiny, členové posádek si prohlédli věž a sklepení, občerstvili se a pokračovali ve svém programu.

Auta se těšila velké pozornosti přítomných, atmosferu doplnila dobová hudba z původního, zhruba 80 let starého dřevěného gramofonu a u věže to autům opravdu slušelo.

Po vernisáži výstavy výtvarných prací žáků mateřské a základní školy Damníkov,která je v druhém patře věže proběhla druhá, nebyla zřejmě však letos poslední.

 

V třetím patře bude ještě instalována výtvarná výstavka prací dětí z Domu dětí a mládeže Kamarád z České Třebové, které si nyní vše připravují, a už brzy výstavku přivezou.

V prvním patře je od loňského roku k vidění výstavka drátenická,náv­štěvníci si mohou prohlédnout také kopie starých pohlednic Lanškrounska i další informační materiály. 

 

Po třech letech provozu se podařilo připravit první informační brožurku o Novém zámku u Lanškrouna, její první vydání půjde právě do tiskárny a návštěvníci i další zájemci si ho budou moci ještě v červnu zakoupit nejen na Zámečku, ale postupně i v okolních infocentrech a na dalších navštěvovaných místech. Zájemci si tak budou konečně moci přečíst základní historické údaje, o postupu oprav i o zámecké věži a sklepení a okolí a prohlédnout ilustrační  fotografie. Další vydání budou postupně rozšířena o další informace a zajímavé údaje.

 

Nyní už připravuji vyhlášení podmínek pokusu o rekord, kterého se mohou účastnit všechny děti a tak přispět k co nejzajímavějšímu výsledku.Příprava potrvá od vyhlášení do 21.8., kdy se výrobek, který vznikne spoluprací všech dětí dodělá pod dohledem komisaře agentury Dobrý den z Pelhřimova,která rekordy eviduje při hlavní akci s názvem Knoflíkiáda.

Jak už název napovídá, bude se něco vyrábět z knoflíků, které děti už mohou začít sbírat.

Zároveň tak mohou pomoci svým méně zdravým kamarádům, dětem s různými zdravotními potížemi, pro které bude určen výtěžek z aukce různých zajímavých věcí pořádané při této akci. 

Jejím hlavním účelem. je vydražit finanční částku potřebnou jednak pro 4 děti z DD,Martina, Jarouška, Brunika a Fany na pro ně potřebný ozdravný pobyt, a také na zakoupení keramické pece do speciální školy pro postižené děti, které si modelováním zlepšují jemnou motoriku i mozkovou činnost. Škola sice něco už sehnala,ale zdaleka to nestaří.Byla bych velmi ráda, kdyby se při této akci i s pomocí její co nejširší medializace pro tyto děti které takové možnosti nemají potřebné prostředky získat podařily.

 

 Podmínky pokusu o rekord, i program této akce a další potřebné informace budou uvedeny při vyhlášení 10.6. dopoledne na Zámečku a poslány do okolních i celostátních medií, aby se je dozvěděly všechny děti a mohly se do přípravy rekordu a pomoci dětem aktivně zapojit.

Všichni budou průběžně informováni o postupu přípravy rekordu i programu této zábavné charitativní akce, jejíž záštitu převzala i členka rady Pardubického kraje z odboru školství, kultury a památkové péče Ing.Jana Pernicová , její přípravu podpořil také člen rady zodpovědný za cestovní ruch JUDr.Miroslav Stejskal protože je považována za přínosnou.

 

Ještě před touto akcí však proběhnou na Zámečku jiné, také zajímavé akce a zábavné i hudební programy, jako bude 3.7.Oslava zahájení 4.roku provozu, 24.7. Šermířská klání, 31.7.druhý ročník rockového festivalu Iron Festu ,14.8. Country odpoledne, za týden, 21.8 bude Knoflíkiáda a na závěr sezony,18.9.už vloni úspěšná Mystická noc, jejíž zajímavý program před věží i v zámeckých sklepeních pro děti i dospělé zajištěný i šermířskou skupinou Balestra, který bude i letos ukončený ohnivou podívanou se návštěvníkům lí­bil.

Programy těchto akcí jsou uvedeny v různých informačních materiálech i na zámeckých letáčcích, dostupných v infocentrech, lanškrounském muzeu a

na dalších místech. Podrobnosti je možno se dozvědět také na tel:776 642 277.

 

Také v zámecké kavárně probíhají úpravy, i přes potíže, které způsobily i na Zámeckém vrchu neustálé deště posledních dní doufáme, že se na Zámečku bude návštěvníkům líbit stále víc,

a že se zase stane oblíbeným a navštěvovaným výletním místem,jak tomu bývalo dříve.

Všechny kteří se přijdou podívat ráda po věži i sklepení provedu 

                                                                                                              ­Krasava Šerkopová

 

 

 

 

 

Krasava Šerkopová
9. 6. 2010 1:57

Napište komentář

Můžete použít Texy! formátování.