Zámeček v pořadu Českého rozhlasu Pardubice Rozhlasové POSVÍCENÍ 20.12. v 12 hod.

Při  nahrávání rozhovorů do pořadu Českého rozhlasu Pardubice „Rozhlasové POSVÍCENÍ“,  také přijel 9.12. i na Zámeček redaktor rozhlasu Filip Novotný. Nejdříve se ale natáčely rozhovory v obci Rudoltice.

Kromě p. starostky Lenky Bartlové hovořily p.učitelka Helena Filípková o činnosti ZŠ a MŠ  v Rudolticích a p. Lída Jonová o činnosti taneční skupoiny Sedmikrásky. Za místní TJ Sokol hovořil Zdeněk Tribula. Jako členka kulturní komise obce jsem provázela p. starostku s redaktorem Českého rozhlasu p. F­.Novotným při celém natáčení rozhovorů a všechno  jsem také fotila. Po natočení rozhovorů v obci jsme jeli i na Zámeček.

Tam  jsem p.redaktorovi odpovídala na otázky týkající se  historie zámku, jeho dřívějšího dezolátního stavu, současných majitelů, postupu oprav i plánů do budoucna. Prošli jsme spolu s p. starostkou věž i sklepení a pak už se jelo zpátky na obecní úřad, kde si p. redaktor nejen natočil rozhovor s dětmi které zrovna nacvičovaly taneční kroky, ale protože dříve také tancoval country tance, tak si s nimi i trochu zatan­coval.

Byly to zajímavé tři hodiny a díl pořadu Rozhlasové POSVÍCENÍ, který z toho vznikne se bude vysílat v neděli, 20.12. v 12 hod na stanici Český rozhlas Pardubice, repriza pořadu bude v úterý 22.12. od 19 hodin. Později bude možno si poslechnout audiozáznam pořadu na stránkách rozhlasu v rubrice pořadu. Kdo bude chtít, může se tak dozvědět podrobnosti o životě v obci na jejímž katastru Zámeček stojí, i o pro­bíhajících úpravách a plánech do budoucna na Zámečku.

Odpoledne jsem byla pozvána abych na poslední letošní schůzce místního klubu důchodců seznámila jeho členy s novinkami o Zámečku, jejich milé pozvání mě vždy potěší a vánoční atmosfera byla po napětí předchozích hodin velmi příjemná. Informovala jsem všechny o postupu zařizování kavárny i plánovaných akcích na příští rok a popřáli jsme si všichni hodně zdraví do Nového roku. Už se těším na další takové milé  a srdečné setkání.

I v  současném  zimním předvánočním  období dále probíhají práce na úpravách přízemní místnosti, staví se bar a další potřebné zázemí, aby nová kavárnička mohla co nejdříve sloužit hostům i návštěvníkům Zámečku v pravidelném provozu.

Nyní se také připravují informační a propagační materiály o Zámečku které by měly být příští rok vydány, už se domlouvají podrobnosti a zajišťuje program akcí na příští rok, nové výstavky do věže a spousta dalších věcí , tak aby se návštěvníci Zámečku i v příštím roce měli na co nového podívat. I nyní pokud někdo zavolá a domluvíme se kdy, ráda zájemce po Zámečku provedu, jen se na prohlídku musí teple obléknout. Budu také v zimním a jarním období a občas i během sezony jezdit do okolních lázeňských zařízení pořádat besedy o Zámečku pro všechny kteří budou mít zájem.

Ani můj kastelánský kostým nezahálí. Potěšilo mě že při přípravě oživlého Lanškrounského betléma se i na mě obrátila jeho ředitelka p. Borkovcová jestli bych mohla představovat jednu z oživlých figur. Souhlasila jsem a 6.12. a 20.12. jako " žena z lidu s ošatkou jablek" podle jedné figury z vyřezávaného betléma s ostatními předvádíme návštěvníkům muzea scénku o narození Ježíška, kterou hrají divadelníci, všechny ostatní figury se postupně představí a odevzdají Ježíškovi dary. Na pozadí ve střední části unikátního, už 10 let  místním řezbářem vyřezávaného a doplňovaného betléma je i budova ještě celého Nového zámku u Lanškrouna.

Také 6.2.2010 se kostým provětrá, při první  Masopustní veselici v Rudolticích, na kterou pomáhám některé potřebné věci organizovat, zajišťuji i stánky s ručními výrobky.

Být kastelánkou Zámečku je celoroční závazek a neustávající snaha o to, aby bylo vše potřebné co nejlépe zařízeno a pro návštěvníky připraveno a na ročních obdobích ani tak moc nezáleží, přípravy probíhají celoročně, prohlídka je také možná celoročně,  navštívit kavárnu bude po otevření také pravděpodobně možno denně, Zámeček po dlouhých letech chátrání konečně opravdu ožil a zájem o něj se pořád zvětšuje a to mě moc těší. 

Doufám také že se všem návštěvníkům v příštím roce i dalších letech  Zámeček vždy bude moci představit s něčím novým a zajímavým.                                                               kastelánka

Krasava Šerkopová
11. 12. 2009 3:50

Napište komentář

Můžete použít Texy! formátování.