Zámeček letos spát nebude

Na rozdíl od dvou předchozích let na konci roku, kdy byla vždy kavárna uzavřena letos je v provozu až do Silvestra, jestli bude zájem, bude otevřeno přes celou zimní sezonu.

Noví provozovatelé, kteří pěkně upravili vnitřní prostory nabízí posezení v příjemném prostředí.Ke kávě nebo dobrému a široké nabídce různých čajů si hosté mohou vybrat z výborných domácích zákusků a dalších dobrot.Třeba teplé vafle s nugetou, nebo pro pány jsou pikantní párky na pivu a další dobroty podle nabídky. Do konce letošního roku mají v kavárně otevřeno kromě pondělí od 14 hodin minimálně do 20 hod, při zájmu déle, po Novém roce by měla v případě zájmu takto pokračovat, bude to včas oznámeno.

Dotazy nebo objednávky na akce,které se v kavárně pořádají je možno na tel: 731513445.

Informace o připravovaných akcích a všem o kavárně jsou na www.zamecek-lanskroun.webnode.cz.

Zájemci o prohlídku zámecké věže a sklepení mi mohou jako v minulých letech zavolat na 

Číslo 776 642 277,p­rohlídka je možná celý rok a domluvit se na návštěvě některou neděli, jindy jezdím prodávat do České Třebové a prohlídku ve všední den umožním jen ve vyjímečných případech.

 

Ohlédnutí

 

Letos začal Zámeček šestý  rok  provozu a před pěti lety bych nevěřila, co vše na Zámečku zažiji,s jakými zajímavými lidmi se setkám a co se podaří o Zámečku v archivech vše vypátrat. Když bych chtěla vzpomenout jen na to nejdůležitější, byla by to jistě oprava a zprovoznění místnosti v přízemí,která začala 10.6.2009 a teprve letos je to tak,jak to být má.

Také když se začínaly na jaře roku 2010 sbírat knoflíky na první Český rekord by mě ani ve snu nenapadlo,co se s knoflíky všechno zažije a že se podaří v rámci charitativní akce Knoflíkiády získat takovou pěknou částku pro potřebné, od června r.2010 do současné doby se podařilo získat necelých 300 000 kč, které byly věnovány handicapovaným na různé věci a hlavně na ozdravné a rehabilitační pobyty s asistentem.

Nyní se v rámci Knoflíkiády stále získávají prostředky pro úplně ochrnutého malíře Tomáše Rybičku ,klienta Domnova pod hradem Žampach,který potřebuje nový vozík a pro čtyřletého na levou polovinu těla ochrnutého Jakuba Řehoře se už podařilo získat částku 10 000 kč, je to zhruba polovina částky potřebné na jeden rehabilitační pobyt kterých Kubíček absolvuje několik ročně a při kterých se snaží rozhýbat mu nohu a levou ručičku a zlepšit řeč.

 

 Není také možno zapomenout na zážitky se záhadným kruhem ve sněhu, který zaujal media a celou republiku. Předmět,který tento kruh způsobil si návštěvníci s úsměvem prohlíží v prvním patře Zámečku.

V loňském roce přibyly další dva české rekordy a letos byl knoflíkový návlek, který je dlouhý 4 416 metrů,je na něm 288 094 knoflíků a váží cca 300 kilo uznán i novým rekordem světovým.Měl by to být 54 uznaný světový rekord v naší republice, zápis do Guinessovy světové knihy rekordů zatím však nemáme, ten se platí a tak na to nejsou prostředky.

Nejsou ani na to,co by bylo v rámci prohlídek na Zámečku přínosné,třeba na výstavní vitrinky,ve kterých bych mohla návštěvníkům ukázat i zajímavé nálezy a předměty které vypráví o minulosti bohužel stále ze vstupného, které je jediným příjmem na Zámečku nezbývají. Nestačí zatím ani na provozní náklady,informační a propagační materiály. Pokrytí nákladů při akcích se snažím zajistit sponzorskými dary, většinou však pokaždé něco musím doplácet z prodeje výrobků chráněné dílny Ponny -Dekor, s kterou spolupracuji od jejího založení.Zápisy v návštěvní knize ukazují,že se prohlídka návštěvníkům líbí a je pro ně zajímavá a já stále doufám,že se návštěvnost,která bohužel v poslední době klesla podaří zase zvýšit tak,aby se ze vstupného daly pokrýt potřebné náklady. Jistě pomůže i to,že pro návštěvníky je konečně připraveno dobré občerstvení v příjemném prostředí.

 

 

Poděkování

 

Za těch pět let provozu se toho dělo tolik,že bych mohla popsat celé noviny,ale něco bych přeci ještě chtěla napsat. Chtěla bych touto cestou velice poděkovat všem,kteří mi během těch náročných i zajímavých pěti let jakkoli pomohli, sponzorům za podporu akcí, překladatelům za nelehké luštění starých listin, mediálním partnerům a všem reportérům za pěkné reportáže a články a ostatním za podporu i pomoc na Zámečku.

Chtěla bych zvlášť poděkovat mé obětavé kamarádce Zdeně L., která mě v mém snažení oživit Zámeček podporuje.Je ochotna přijít pomoct za každého počasí, neváhá když potřebuji s něčím poradit, pomáhá s dokumentací akcí nebo v mrazech přijde pomoci s knoflíky. Je to vzácný člověk a velice si její podpory vážím a hodně pro mě znamená, když vím, že mám na koho se obrátit když budu potřebovat. 

 

Co bude dál

 

Doufám,že se i díky podpoře všech lidí,kteří Zámečku fandí a pomáhají podaří pro návštěvníky připravovat stále zajímavější prohlídku i přes to,že věž stále není celá opravena a v hodrních místnostech není ani omítka, ani zavedená elektřina, že to zas tak nevadí a dá se pro návštěvníky připravit zajímavý zážitek se ukázalo při účasti Zámečku na celostátní akci Hradozámecká noc,kdy byla prohlídka Zámečku osvětleného 150 svíčkami /příště jich rozmístím 200/ velmi romantická a všem se líbila.

Stále se také sbírají jakékoli knoflíky na další Český rekord,který se uskuteční při třetím ročníku Knoflíkiády 22.6.2013 je to pokus o rekord-nejvíc knoflíků na jednom místě-.

Každý kdo by chtěl knoflíky poskytnout může zavolat na výše uvedené číslo nebo je donést do infocentra v Lanškrouně kde je jedno ze sběrných míst, další je v drogerii Teta u Komerční banky a zřizuje se i v nové prodejně chovatelských potřeb pod G-bankou v Lanškrouně.

 

Co se podařilo

 

Podařilo se také změnit motiv s obrázkem věže na Turistické známce a návštěvníci si ji spolu s novou Turistickou nálepkou budou moci od jara příštího roku koupit.

Zámeček byl také zařazen do připravovaného druhého dílu knihy“ Špalíček výletů pro každý den jeden“kterou ještě letos vydává nakladatelství turistických tiskovin z Prahy. V této knize je kolem 100 vstupenek na různé objekty,které jsou zdarma a je to i pěkný dárek pro všechny,kteří rádi navštěvují různá zajímavá místa,potěšilo mě že mezi ně byl zařazen i Zámeček,je to důkaz, že se daří snaha informovat veřejnost o tom, že vůbec existuje.

Společně s provozovateli kavárny se přesto že to není jednoduché snažíme i jen částečně opravený Zámeček oživit a doufáme, že se stane se oblíbeným místem odpočinku i zábavy a bude místem kam se budou návštěvníci rádi vracet.Jistě k tomu přispěje i nová cyklostezka,kterou se konečně podařilo vybudovat mezi Lanškrounem a Rudolticemi a po které budou mít zájemci na kole i pěšky pohodlnější a bezpečnější cestu od vlaku i z okolí.

 

                                                                                                     

Krasava Šerkopová
16. 11. 2012 3:01

Fotogalerie

Napište komentář

Můžete použít Texy! formátování.