Záhadný kruh bez sněhu na Zámeckém vrchu

Zvláštní kruhový útvar bez sněhové pokrývky blízko Zámečku, ve kterém bylo naměřeno až +18 stupňů zatím co vedle ve 40 cm sněhové pokrývce je –5,zaujal veřejnost i media opravdu hodně. 17.2. vyšly články v tisku, reportáž přijelo natočit celkem 5 televizních štábů, některé reportáže byly vysílány v odpoledních i večerních zprávách, večer jsem odpovídala na dotazy v on line diskuzi na TN-CZ. Některé komentáře jsou zajímavé, některé moc nechápeme, např. by mě zajímalo, jak si někdo může myslet že jsme to nějakým způsobem vyrobili abychom přitáhli k Zámečku nebo projektu Koruna země větší pozornost. Zrovna tak návštěvníci z vesmíru jako příčina zřejmě opravdu nepřipadají v úvahu. Některé názory na příčinu jsou opravdu úsměvné, o to víc si ceníme takových, na kterých je vidět že jejich autoři se snaží uvažovat racionálně a s rozmyslem.

Třeba by mě vážně zajímalo, jak by něco takového šlo udělat uměle, jak nás někteří podezírají, ale jak by to oni zvládli to už neuvádějí, to bych chtěla vědět jak by to sami dokázali udělat a udržovat v zemi týdny tak vysokou teplotu.

A pozornost jsme tím rozhodně záměrně přitahovat nechtěli, jen jsme chtěli ukázat jaká zajímavost u Zámečku je aby se na ní mohli podívat i ostatní.

Příští týden by měly začít profesionální průzkumy, provedou se tepelné sondy a případně zkušební vrt, o dalším postupu rozhodnou podle výsledků různí odborníci.

Zatím se měří teplota postupně v různých částech kruhu i na jeho hranici, což trochu komplikují takoví návštěvníci, kteří do kruhu šlapou, i v místech, kde jsou pod slabou vrstvou hlíny ukryty teploměry. Budeme se snažit tomu zabránit. Už byl zjištěn drobný rozdíl, na jedné straně kruhu je na okraji teplota +1 stupeň, na druhé straně +2, měření budou pokračovat dokud si to nebudou měřit odborníci alespoň jak je to nyní možné, aby se zatím získaly alespoň nějaké základní údaje.

Na této anomálii je zajímavý jak tvar přesného kruhu o průměru něco přes dva metry, tak hlavně poměrně vysoká teplota v jeho středu, na jejíž příčinu jsme opravdu zvědaví, i kdyby byla naprosto obyčejná a lehce vysvětlitelná, což nevypadá, bude to zajímavé zjištění.

Zatím se na Zámečku dál pracuje na úpravách přízemí, tak aby mohla kavárna co nejdříve zahájit pravidelný provoz bez současných omezení, zajišťují se účinkující na letní zábavné akce, také se samozřejmě hledají sponzoři kteří by nám s náklady na akce a další potřebné věci pomohli a připravuje se na sezonu spousta dalších věcí, výstavek a informačních materiálů o Zámečku.

O dalším vývoji kolem projektu Koruna země na těchto stránkách na přání majitelů psát nebudu. Ale už nyní je jasné, že letošní rok na Zámečku bude opravdu zajímavý a byl by rozhodně od začátku zajímavý i bez této zvláštnosti.

kastelánka

 

Krasava Šerkopová
18. 2. 2010 8:09

Fotogalerie

Napište komentář

Můžete použít Texy! formátování.