Vzpomínání na Zámečku

All-focusBěhem prázdnin probíhaly jako vždy prohlídky nejen o víkendech i ve všední dny, návštěvníci třeba zavolali že stojí u věže, a pokud jsem byla doma, tak jsem je šla provést. Přichá­zely také skupinky dětí z různých letních táborů v okolí, a v rámci prohlídky třeba hledaly ve sklepení schovaný poklad, většinou různé dobroty. Zámeček navštívilo i letos několik pamětníků a jeden přišel po 65 letech, to je zatím po nejdelší době kdy někdo znovu na Zámečku byl.

Aktuální samozřejmě kromě vzpomínání jak za mládí věž prolézali byly podzemní prostory, kam prý také kdysi ze současně přístupného sklepení lezli, problém je že vstupy jsou zazděné, nebo zasypané a díky různým změnám a samozřejmě dlouhé době mezi návštěvami většinou nedokáží určit místo kudy se do podzemí tenkrát lezlo. Bývá to vždy zajímavé vyprávění a vzpomínání, a i když většinou nyní žijí daleko, osudy Zámečku i jeho pohnutá historie je pro ně i dnes zajímavá. Pokud někdo v naší obci má z mládí podobné zážitky, budu ráda, když se se mnou o vzpomínky podělí, každý může vědět něco jinak zajímavého, co by mohlo upřesnit informace o Zámečku, i když je dávám dohromady 16 let, stále je co objevovat a upřesňovat. Jsem vděčná za každou informaci nebo staré fotky Zámečku ještě před opravou.

 Knoflíkiáda stále pokračuje a pomáhá potřebným

 I během léta si pro nemocné děti v prvním patře návštěvníci kupovali zápichy a jedna kasička Z fondu Šance onkoláčkům se už pěkně zaplnila, druhá zatím tak do poloviny. Další dvě slíbil nasbírat při svých akcích zase DJ Standa, kterému za to moc děkuji a tak jsme zvědaví, kolik korunek pro děti v kasičkách nakonec bude. Celkem se k 1.9. v rámci Knoflíkiády získalo zatím 886 643 Kč pro handicapované a vážně nemocné děti a mě těší, že se daří pokračovat i když už se na Zámečku akce z různých důvodů nedělají.

Zde bych ráda poděkovala i několika obyvatelům naší obce za podporu i věnování různých věcí do aukcí na bazárek nadačního fondu. Zvláštní poděkování patří paní Iloně, jejíž obrázky bývaly dříve i na stránkách zpravodaje a která svoji tvorbu dává i na bazárek nadačního fondu Šance onkoláčkům už druhým rokem. V aukcích za ně bylo pro děti získáno už víc než110 000 korun a to je opravdu krásná částka a moc jí přeji, že se její obrázky zájemcům líbí.

Každý kdo by se chtěl přidat k naší snaze pomoci potřebným se může zapojit, ráda poskytnu podrobnější informace.

Do konce roku 2021 se nakonec podařilo na Zámečku prodat zápichy za 6 167 korun pro onkoláčky, a celkem pro ně bylo získáno v roce 2021  185 637 korun. Od zahájení Knoflíkiády v roce 2010 se celkem  podařilo do konce roku 2021 pro nemocné děti získat 939 846 korun, a doufáme, že v roce 2022 se dál bude dařit dětem pomáhat.

Co bude dál

 Během jara a léta se přijelo podívat i několik zájemců, kteří zjišťovali, jestli by mohli Zámeček nějak využít. Zatím se sice nenašel nikdo, kdo by se pustil do jistě nákladných dalších oprav, ale stále je možnost, že se někdo najde, kdo dá Zámeček do pořádku. Alespoň doufám, že se najde ten pravý, kdo Zámeček nakonec opraví aby mohl lépe sloužit všem, kdo se přijdou podívat i pobavit. I nyní když jdou místní obyvatelé kolem často vzpomínáme na pěkné akce kterých bylo dříve dost a společně doufáme, že se i Zámečku zablýská jednou na lepší časy. Zatím se alespoň snažím udržet pro zájemce možnost prohlídek, nyní zase po předchozí domluvě, i když to není jednoduché. Naštěstí zápisy v návštěvní knize dokazují, že prohlídka je pro návštěvníky zajímavá a to je alespoň povzbuzení do dalších snahy udržet Zámeček v provozu dál.

Krasava Šerkopová

Krasava Šerkopová
26. 2. 2022 11:36

Fotogalerie

Napište komentář

Můžete použít Texy! formátování.