Sladká tečka za Knoflíkiádou I.

Na středu po velikonocích jsem se dlouho těšila.

 

Ve speciálí ZŠ a MŠ v Ústí nad Orlicí jsme si v rámci Dne rozmanitých činností uspořádali malou, ale srdečnou oslavu. Podařilo se nám společným úsilím od srpna loňského roku na jaře získat potřebné finanční prostředky a škola si mohla koupit novou keramickou pec od firmy Kittec z Prostějova.Její výrobce navíc poskytl škole i slíbenou slevu při nákupu.

 

Jak se sbíraly prostředky na novou pec

 

Když se v loňském roce začínaly na prvním ročníku charitativní akce Knoflíkiáda s pokusem o Český rekord sbírat prostředky, škola měla přibližně 15 000 Kč. Díky akci se podařilo z aukce a s šekem na 5 000 kč od sponzora, f. Broker Conzulting získat pro školu něco přes 15 000Kč, ale to pořád na pec zdaleka nestačilo. I přes to, že mi někteří říkali, že se to nedá dokázat jsem se rozhodla, že budu škole pomáhat i dál, dokud se celá částka na novou pec nepodaří sehnat. Při další akci na závěr sezony se získala menší částka, ke které jsem postupně přidávala každou korunu,kterou mi nechali zákazníci při prodeji výrobků chráněné dílny Ponny Dekor z České Třebové. Postupně se mi podařilo částku navýšit a nakonec jsem na jaře mohla přispět škole víc než 8 000Kč. Ve škole se také snažili, hledali sponzory a na vánoce se podařilo získat prostředky za keramické výrobky žáků školy, vypálené ještě ve staré, nevyhovující peci.Tak se nám společným úsilím podařilo v březnu získat celou potřebnou částku, 77 000 korun na pec s daleko větší kapacitou a menší spotřebou el. energie.

 

Jako první se v nové peci vypálily pamětní knoflíky

 

Úplně prví se vypálily v nové peci pamětní knoflíky, které dostal každý kdo pomohl získat na pec prostředky a přišel na oslavu. Zbývajících 84 knoflíků mi vedoucí keramického kroužku, která je se zdravotně handicapovanými dětmi vyráběla darovala, a kdo bude chtít pamětní knoflík, může si ho na Zámečku nebo pak,pokud ještě budou na akci koupit. Neprodávají se za méně než 100 Kč, výtěžek z jejich prodeje je určen stejně jako výtěžek z aukce pro letošní sbírku Knoflíkiády. Mohu zde napsat, že první den letošní sezony si jich návštěvníci Zámečku koupili 8 za celkovou částku 1640 Kč.To mě opravdu velice potěšilo.

 

Sladká tečka

 

Sladkou tečkou byly dva ozdobné dorty, které jsem nechala udělat speciálně pro školu a členy keramického kroužku u cukrárny Karamel, opravdu se povedly, jeden byl kulatý s logem Knoflíkiády a s  návlekem z marcipánových knoflíků a druhý byl s obrázkem nové pece a výrobky členů keramické dílny z marcipánu. Bylo to pro všechny překvapení, které mělo úspěch, prostředky jsem si na toto občerstvení na oslavu šetřila od zimy.

Na videozprávu z průběhu oslavy je možno se podívat na stránkách regionální televize OIK www.oik.cz , kde jsou i další zprávy, od vyhlášení pokusu o rekord 10.6.2010, z Knoflíkiády a příprav letošního ročníku.

 

Pro koho se budou sbírat prostředky na Knoflíkiádě II.

 

Tento úspěch je pro mě a celý „knoflíkový tým“ povzbuzením do další činnosti a ukázal, že když se chce, tak se dá dokázat i to, co se zdálo na začátku nemožné.

Nyní pokračují přípravy na druhý ročník Knoflíkiády, výtěžek z aukce, která opět proběhne a do které se mi daří získat i zajímavé a originální předměty je tentokrát určen sedmi klientům s kombinovaným postižením, většina je na vozíčku, z domova pod hradem Žampach na pro ně nezbytnou asistenční službu. Když jedou do lázní nebo na rehabilitační pobyt, musí je provázet asistent, kterému pojišťovny pobyt a další náklady většinou nehradí, a tak si pobyt asistenta musí hradit klienti sami. Je to velice nákladné a proto bych byla velmi ráda,kdyby se i letos podařila získat částka nejméně 77 000 Kč, aby pro každého klienta bylo kolem 11 000, to by mělo stačit na týdenní rehabilitační pobyt s asistentem. Klienti by si tak mohli o týden prodloužit pobyt v lázních nebo jezdit na rehabilitace, které jsou pro ně nezbytné a velmi potřebné, protože jim zmírňují stálé bolesti napjatých svalů a zlepšují možnosti pohybu.

 

Knoflíků se na Zámečku schází stále víc

 

Na Zámečku se také schází volné a hlavně na provázku navlečené knoflíky, nyní je jich dohromady už přes 110 000 a stále přibývají a celý květen až do akce přibývat budou další.

 

Přijďte nám s knoflíkovým návlekem pomoci

 

Protože se knoflíkové návleky, z kterých letos vytvoříme nejen nový Český, ale i úplně nový světový rekord musí po jednotlivých řadách obalit průhlednou folií, aby se při manipulaci a rozprostření na plachtě při akci nezamotávaly do sebe, budeme potřebovat pomoc.

Letos se sejde tolik metrů navlečených knoflíků, že v tak krátkém časovém úseku není možno v několika lidech jejich zpracování a obalení folií zvládnout.

Proto bych chtěla vyzvat a poprosit všechny, kteří by měli chuť nám pomoci, aby v květnu, o víkendech 14. a 15.5., v neděli 21.5. a o víkendu 28. a 29.5. přišli na Zámeček pomoci zpracovat návleky, které tam budou dopraveny z míst, kde se navlékají, někdy i přes 200 km daleko. Navlékají děti v několika dětských domovech, navléká i několik družstev dospělých a společně vytvoříme zajímavý a hodně dlouhý rekordní návlek.

Nealkoholické nápoje jsou zajištěny, protože však stále nemáme provozovatele do kavárny, zůstává zatím pouze možnost opéci si přinesenou uzeninu na ohništi.

Vím, že si mnozí řeknou, proč bychom se namáhali, když nám za to nikdo nic nedá, to bohužel opravdu nemohu, ale doufám, že se najdou i takoví, kteří nám pomoci přijdou, protože díky tomu našemu „knoflíkování“ se pomáhá potřebným a to je hlavním účelem našich knoflíkových pokusů o rekordy, upozornit na charitativní stránku této zábavné akce.

Všichni, kteří pomohou zpracovávat návleky alespoň několik hodin mohou dostat zvláštní vstupenku zdarma na Knoflíkiádu II, která letos bude 4.6. Doufám, že pomohou i při akci s rozmotáváním a smotáváním návleku, který bude opravdu hodně dlouhý.

Akce a práce s knoflíkovým ná­vlekem se bude fotit i natáčet, protože se obrázky budou předávat agentuře Dobrý den a posílat do Londýna s vyplněnou přihláškou na světový rekord.

 

 

Jaký bude program druhého ročníku Knoflíkiády

 

Věřím, že se i letošní ročník vydaří, program bude pestrý, bude se zpívat,cvičit, tančit country tance, modelka Romana P. z Prahy připraví Módní mini přehlídku, herec Jiří Krytinář bude něco zajímavého vyprávět, patronka Mirka Z. z Brna,která má sbírku knoflíků nám řekne zajímavé informace o jejich historii, děti si budou moci zařádit na skákacím hradě, přijede i oblíbený klaun bublinář. Připravuje se také několik překvapení akce, která nebudu prozrazovat.

Pro soutěžící v různých disciplínách se připravují zajímavé ceny, do kterých přispěla a Knoflíkiádu podporuje i Dáda Patrasová, do aukce mi dala krásnou plyšovou a hrající žížalu Jůlinku a v aukci bude i několik zajímavých předmětů, které podepsala. Velké dřevěné slunce mi podepsal do aukce i známý český režisér Z.Troška, kterému se účel akce také líbí.

 

Podrobné informace najdete na www.novyzamek.cz, nebo na tel:776 642 277.

 

                                                                                                 kastelánka Krasava Šerkopová

 

 

 

 

Krasava Šerkopová
1. 5. 2011 4:46

Fotogalerie

Napište komentář

Můžete použít Texy! formátování.