Šermířská Hradozámecká noc se letos vydařila

Doprovodný program byl letos vylepšen dvěma novinkami. V třetím patře si návštěvníci pod dohledem šermíře mohli vyrazit zámeckou pamětní minci a kdo měl zájem dozvědět se zajímavé informace o vlastnostech ko­vů. Mnozí také využili možnosti dát si do návštěvní mapy špendlík do místa,odkud přijeli. Schodiště i místnosti věže byly osvětleny více než 200 svícemi, ostatní svítily ve sklepení.

Na louce před věží se zabydlela kejklířská skupina Ascarya, u které si děti mohli vyzkoušet žonglování s talíři a další dovednosti. Velký zájem byl o prohlídku sklepení, kde průběžně probíhaly scénky a souboje ze života šermířů v podání členů skupiny historického šermu Garde Gris z Pardubic. Toto oživení sklepeních prostor se i letos návštěvníkům velice líbilo, měli dojem, jako kdyby tam šermíři opravdu láteřili a bojovali každý den.

Tentokrát přálo i počasí, byl teplý letní podvečer a tak přišlo za čtyři roky kdy se Zámeček této akce Národního památkového ústavu účastní nejvíce návštěvníků, celkem jich bylo 377. Byl to trochu větší nápor na občerstvení, než se čekalo, a pro příště už víme, že bude třeba rozšířit nabídku, aby si návštěvníci mohli vybrat z více druhů dobrot.

Všichni se těšili na ohnivou podívanou, která v podání kejklířů byla opět moc pěkná, při jejich žonglování s ohnivými řetězy a tyčemi se přihlížejícím  doslova tajil dech a vznikly zajímavé fotografie. Některé z nich budou opět vystaveny na Zámečku nebo bude možno si je prohlédnout na stránkách obce Rudoltice, stránkách Zámečku, www.novyzamek.cz i na stránkách města Lanškrouna. Protože se s kamerou přijela podívat i regionální televize Oik, bude video z akce na stránkách www.oik.cz a i lanškrounský infokanál natočil reportáž, kterou bude možno si prohlédnout na www.lainfokanal.cz.

Děkuji za podporu této akce f. Omega tech, obci Rudoltice a všem, kteří Zámeček podporují.

Ráda bych také poděkovala Zdeně, Vladimírovi a Lubošovi, díky nimž máme z této akce krásné fotografie.

Na příští rok bych ráda s pomocí dalších nadšenců připravila lampionový průvod před věží a další program, který ještě na Zámečku nebyl a možná že příště přijde i kouzelník.

Už nyní jsem zvědavá, na kolikátém místě se Zámeček v letošní návštěvnosti mezi  památkami, většinou spravovanými státem umístí, zatím byl vždy v první třetině, což považuji za velký úspěch. Bylo to moc pěkné zakončení prázdnin na Zámečku, na prohlídku se zájemci i dál mohou objednávat telefonicky na č. 776 642 277, ráda je provedu,pracuji však na směny, tak je třeba se předem domluvit. Stále se také na Zámečku sbírají v rámci charitativní akce knoflíky, kdokoli chce,může na další Český rekord přispět jakýmikoli knoflíky, z kterých vzniká na Zámečku unikátní expozice.

 

Krasava Šerkopová
2. 9. 2015 19:18

Napište komentář

Můžete použít Texy! formátování.