Proběhly vůbec první průzkumy podzemí geologickým radarem

Na den 23.4 2016 asi  nezapomenu. Průzkumný tým Agartha z Brna geologickým radarem, termokamerou, a dalšími neinvazivními metodami prokázal existenci podzemních prostor v místech, o kterých hovoří pamětníci.

Je to další důležitý mezník na dlouhé cestě k obnově a pátrání po minulosti Zámečku a nyní, po devíti letech od zahájení provozu a pátrání po minulosti konečně můžeme říci,  že byl pravděpodobně opravdu spojen podzemní chodbou s městem Lanškrounem. S geologickým radarem,termo­kamerou, detektorem i virgulí přijeli členové průzkumné skupiny Agartha, kteří už na Zámečku v minulosti byli,  V příloze jsou fotografie a také jedna, na které je vidět zhruba metrová klenba,pak prázdný prostor a pod ním nánosy písku a bahna které do spodní místnosti dlouhé roky přináší voda, která teče zřejmě pod základy zámku z blízkého vyšího kopce. podle údajů pamětníků mělo koncem druhé světové války dojít k prokopání boční zdi a záměrnému zatopení spodního sklepení nebo jeho části, nikdo nemůže ani odhadnout, jestliže se nyní bez pochybností prokázala jedna místnost spodního sklepení kolik podobných tam ještě může být. Pamětníci vypráví, že tam kdysi procházeli určitě více místnostmi, ne jen jednou. I kdyby se podrobné průzkumy neprovedly, prokázalo se, že podzemí Zámečku má svá tajemství.

Jestliže se prokázala existence podzemní chodby, která k základům bývalé zadní věže vede zřejmě od města Lanškrouna, je také pravděpodobně pravdivá informace, že podobná chodba vede k zámku z obce Rudoltice, o ní také pamětníci vypráví. Jeden návštěvník mi kdysi říkal, že jemu jeho děda vyprávěl jak s kamarádem chodívali na Zámeček z obce rudoltice na pivo. Jejich soused také,ale podzemní chodbou, protože věděl, kde se do ní dá vejít. Když si na zápraží všichni povídali a pak šli na pivo, tak on šel chodbou a dva kamarádi cestou přes les. Když celí uhřátí dorazili k věži, soused  tam dávno seděl a pil už druhé pivo.Ví se o několika místech,která by stálo za to přejet geologickým radarem a že by se tam mohla zobrazit možná chodba z Rudoltic, není pro podrobnější průzkumy časově náročné důvod.

Protože tyto vůbec první průzkumy zobrazovací techgnikou zaujaly i media, pod následujícími odkazy se můžete podívat na reportáže FTV Prima a z Novy, obě byly v hlavních večerních zprávách. Ještě sem později přidám odkaz na reportáž ČT 1, která bude opakovaně vysílána dnes na ČT 24.

Ftv Prima redaktor Jaroslav Mareš -UPOZORNĚNÍ-nejde spustit bez reklam,

http://play.iprima.cz/…ma-23-4-2016

Pan redaktor natočil delší reportáž ve které je více informací na

https://youtu.be/RT0L_8x4klI

TV  Nova: redaktor Petr Brzek http://tn.nova.cz/…louzila.html -

ČT 1 redaktorka Lucie Chytilová,

Na liště čas: 98:00  po reportáži ze ZOO v Praze 

  http://www.ceskatelevize.cz/…11058070424/

reportáž infokanál Lanškroun

http://www.lainfokanal.cz/…eho-podzemi/

23.4.2016 – sobotní průzkum podzemí rudoltického Zámečku dokumentovaly hned tři celostátní televize, přijel i fotograf z ČTK,také infokanál Lanškroun, i z redakce Orlického deníku a šéfredaktor novin 5+2 pan Petr Broulík.Mohl přijet i někdo ještě z jiných redakcí, o kom ani nevím, lidí s fotoaparáty tam bylo hodně. Na fotografiích v příloze je vidět, jak průzkumy probíhaly za dohledu více kamer i fotoaparátů­.S geologickým radarem pracoval pan Richard Komoň,s termo­kamerou ve sklepení pan Kamil Pokorný, oběma jsem za jejich nelehký úkol pod dohledem kamer vděčná. Přijela také známá diagnostička paní Eva Jungová,která která kromě rozpoznání stejných míst s podzemními prostory později potvrzenými radarem vytvořila originální automatickou kresbu podzemní zámku kterou si budou moci návštěvníci brzy prohlédnout. Podívat se přijeli i oba vlastníci zámku pan Přemysl Kokeš i Jiří Vávra i pan Dušan Šlahora, kterého jako autora knihy o Lanškrouně i občasného dobrovolného průvodce po Zámečku ještě před otevřením takové výzkumy samozřejmě zajímaly. Přišel také autor knihy Panoptikum strašidel a tajemných míst lanškrounska pan Petr Boček a knihu se svým podpisem mi pro Zámeček věnoval, za což jsem mu velmi vděčná,protože už je vyprodaná.Věnoval dokonce dvě, druhou pro potomka správce Riedra,o kterém je pověst i v této knize.  Zdokumentovat toto zajímavé pátrání přišla kronikářka obce Rudoltice a editorka obecního zpravodaje Marcela Macháčková, jejíž fotografie také jsou v příloze. Přijel se podívat i pan Milan Koudelka,který mi už několik let postupně překládá původní,300 let staré texty a díky němu už toho o minulosti zámku vím daleko víc než se vědělo dříve. jsem mu za to také opravdu velice vděčná. Nebýt jeho obětavosti, měla bych daleko méně informací, z překladů jsme se dozvěděli spoustu podrobností z minulosti zámku a nyní víme zase o něco víc díky těmto průzkumům. 

Tyto průzkumy se sice začaly domlouvat už před několika měsíci, nejvíc náročný byl ale tento týden, kdy jsem měla tolik hovorů a napsala a odpověděla tolik e mailů jako málokdy. Nakonec to ale stálo za všechnu to námahu nejen moji,ale i členů průzkumného týmu a všech,kteří i zdaleka přijeli a tím Zámeček podpořili.

Popis výsledků průzkumu od týmu Agartha:

Radarem jsme našli za věží jasnější reakci na tu chodbu. Ta byla (klenba, strop) v 6 metrech, víceméně zasypaná, a směřovala vlastně kolmo přes cestu v šířce přibližně 2 m. Za cestou ta anomálie (chodba) pokračovala několik metrů – dál se s radarem už nedalo jet do roští.

Potom tam dál na té cestě, byly nějaké prostory asi 4 metry široké, anomálie také pokračovala kolmo od cesty dál pár metrů a pak už nešlo radarem do houští.

Jinde jsme kolem zámečku anomálie poukazující vyloženě na dutou prostoru nenašli, jen v místě původních dalších sklepů byly poznat anomálie ve smyslu jiné skladby podloží, zasypání prostor řekněme těch dalších původních sklepů, ale dutého se jednoznačně nic neukázalo, ani detekcí pružinou,je pravda že by bylo potřeba tam strávit den dva a velmi důkladně a systematicky i s pružinou a nejlíp s radarem projet metr po metru každé místo a přesně zaznamenávat – včerejšek se zase dá nazvat jako zevrubný hrubý průzkum, zjištění  situace, nikoli detailní.

I když zatím není možné nějak technicky využít výsedky průzkumů a víme, že jspou spodní prostory zatopené, máme jistotu, že tam opravdu jsou a tím se tato informace posunula z oblasti legend do oblasti prokázaných skutečností. I kdyby se informace nikdy prakticky využít nedaly, je to velké zadostiučinění pro všechny, kteří o tom z vlastní zkušenosti vyprávěli ale někteří jim nevěřili a říkávali, že  žádná chodba ani spodní místnost pod zámkem ani směrem od Lanškrouna není, nyní se dá říci, že pokud se prokázalo že vede od věže, tak asi vede i dál, kde se už nezkoumalo a třeba ani nikdy nebude.

Bude to jistě další zajímavá informace pro návštěvníky kteří si přijdou Zámeček prohlédnout.

A připravují se ještě průzkumy jiného zaměření, i jejich výsledky budou později zde zveřejněny a mohou být také velmi zajímavé.

Budu mít pro návštěvníky i další dobrou zprávu. Změnila jsem zaměstnání a budu pracovat jen na ranní směnu,takže budu moci provázet návštěvníky i ve všední den odpoledne po 16 hod. Ale samozřejmě zatím po domluvě na tel:776 642 277  pravidelné dny kdy bych byla na zámku v týdnu zatím určit nemohu. Možná od podzimu.

Blíží se pátá Knoflíkiáda a informace o programu a dvou pokusech o České rekordy které při ní proběhnou budou už brzy zde,v rubrice Dlouhodobé informace  jakmile potvrdí účast všichni účinkující.

Krasava Šerkopová

 

 

 

Krasava Šerkopová
24. 4. 2016 2:19

Komentáře

3 komentářů

 1. Kamil Pokorný

  Pro náš průzkumný tým Agartha bylo potěšením se podílet na rozkrývání podzemních záhad zámečku, děkujeme za pozvání. Jsme rádi, že jsme mohli tentokrát použít nejen alternativní metody (virguli), ale i ryze technické – georadar a termokameru, a přispět tak k dalšímu již zapomenutému poznání, ohledně výskytu případných podzemních chodeb, nebo dalšího patra sklepních prostor. To zůstává nepotvrzeno krom jedné místnosti s jasnějšími odezvami techniky. Chodbu ze zadní věže jsme potvrdili jak georadarem tak alternativně. Reakce se týkají anomálie v podobě změny podloží, horniny, zásypu předpokládané původní chodby.
  Podzemním chodbám, jejich výskytu a dokumentaci se také věnujeme dlouhodobě, viz naše druhé stránky s podrobnějšími popisy:
   http://www.starechodby.cz

 2. Eva Jungová

  V roce 2010 jsem se zajímala o zàhadu kruhu ve sněhu,který se objevil u Rudoltickèho zámečku.Odhalila jsem psychotronickou metodou,že je v zemi elektrický kabel,což bylo záhy potvrzeno. Byla jsem si prohlédnout sklepní prostory a slíbila jsem paní kastelànce,že se pokusím při dalším setkàní nakreslit automatickou kresbou zasypané a vodou zaplavenè podzemní prostory. A tak velké dīky za možnost včerejšího setkání se všemi,kteří mají zájem a možnost odkrýt velké tajemství minulosti zàmečku. Chodba a nejen ta existuje a věřím tomu,že se podaří získat dostatek financí na její vyčištění.
  Diagnostice,hledàním podzemních prostor a nevysvětlitlelným záhadámi se věnuji dlouhou dobu: http://www.evadiagnostika

 3. krasava

  Děkuji všem kteří mi už dlouhou dobu skutečně věřili že pod Zámečkem podzemní prostory opravdu jsou a nyní,po 9 letech pátrání skutečně potvrdili jejich existenci. Je to krásná ukázka úspěšné spolupráce lidí,kteří jsou ochotni ve svém volném čase a většinou i na své náklady pomoci této památce, která se snaží ožít a má velice zajímavou a pohnutou nejen minulost,ale zatím i současnost. doufám,že jak nedávná návštěva pana hejtmana Martina Netolického,tak i tyto průzkumy a jejich výsledky Zámečku pomohou.

Napište komentář

Můžete použít Texy! formátování.