Přípravy na Knoflíkiádu vrcholí

Na rudoltickém Zámečku se sešlo neuvěřitelné množství knoflíků,navle­čených i volných,přesáhlo to mé nejsmělejší očekávání a nyní se snažíme návleky zpracovat, je třeba knoflíky spočítat a jednotlivé řady omotat folií,aby se při rozložení na plachtu do sebe nezamotaly. Na knoflíky se přijel podívat s kamerou reportér východočeské televize RTA, děti ze speciální školy v Lanškrouně zrovna přinesly své navlečené knoflíky, tak mohly na kameru říci,jak se jim knoflíky navlékaly.

 

Proběhla vernisáž výstavy velkoplošných fotografií

 

V sobotu 28.5. proběhla na Zámečku vernisáž 4.ročníku výstavy velkoplošných fotografií ve sklepení, vedoucí pořádajícího fotoklubu Lanškroun p.Skalický výstavu tradičně zahájil.Návštěvníci se po celou sezonu budou moci na vystavené fotografie ve sklepení podívat.

O víkendu  přišlo s obalováním návleků pomoci několik dobrovolníků, kterým jsem velice za pomoc vděčná, ještě stále zbývá zpracovat hodně dlouhé návleky, jak se to během posledních dní před Knoflíkiádou II stihne se uvidí.

 

Odkud knoflíky na Zámeček přicházejí?

 

Navlečené knoflíky se scházejí z různých koutů republiky, navlékaly děti z dětských domovů ve Znojmě, Valašských Kloboukách, Litoměřicích, Kostelci nad Orlicí, Svatobořicích, Náměšti nad Oslavou, stacionáři v Ústí nad Orlicí a dospělí v Pardubicích, SÚ v Hrabyni  nebo jedna paní s pomocí sousedky z Desné u Litomyšle.na­vlékla 150 metrový návlek, aby podpořila děti z domova pod hradem Žampach. Tam se také navlékaly knoflíky, prý se to všem líbilo.

Jak dokázalo družstvo Knoflíkové Okurky z dětského domova ze Znojma,vychovatelka  a sedm dětí precizně navléknout těch neuvěřitelných 2110 metrů knoflíků asi  nikdy nepochopím,děti to ještě netuší a tušit nesmí, ale podařilo se pro ně za  tento výkon díky sponzorům získat velmi zajímavou cenu, jakou, to prozrazovat nemohu.  Tu si opravdu zaslouží za tu neuvěřitelnou trpělivost a odhodlání, kdy čtyři měsíce,od  poloviny ledna kromě učení a dalších aktivit navlékali a navlékali knoflíky.Vím,  jakou to dá práci,o to více si jejich úžasného výkonu vážím. Zatím se podařilo spočítat knoflíky na jedné jejich roli,kde bylo navlečeno 297 metrů košilových kno­flíků, kterých na roli je 24 175, což je skoro celý loňský rekord, který byl  25 654 knoflíků, jenže to navlékalo přes 100 dětí.

 

Co píší účastníci pokusů o rekord

 

Velmi zajímavé jsou průvodní dopisy a vzkazy u navlečených knoflíků, Třeba paní Iva ze Slaného mi poslala navlečené knoflíky v dopise a píše,že je jí 78 roků a sama je navlékla.

Nebo přišel dopis od rodiny z Ústí nad Labem, bohužel bez zpáteční adresy nebo kontaktu,že jejich 6 letý Honzík a 4 letý Matýsek objevili v Mateřídoušce výzvu minulý týden a navlékli všechny knoflíky které doma měli a posílají je.

Přišla dokonce i básnička ze ZŠ Svatobořic –Mistřína: 

Knoflíky jsme navázali,123m odevzdali, práce se nám líbila,když někomu pomohla.

Krásné barevné knoflíky vyrobili a poslali z dvouleté praktické školy při SOŠ Liberec. Píší, že tam mají žáky zdravotně handicapované s kombinovanými vadami, kteří vytvořili knoflíky ze slaného těsta, obarvili a navlékli jich 271 na přes 13m dlouhý návlek. Tyto knoflíky budou navázány jako poslední návlek a úplně poslední knoflík se právě vyrábí v domově pod hradem Žampach za spolupráce všech sedmi klientů,pro které bude výtěžek aukce, do které se mi podařilo získat zajímavé předměty i od známých osobnos­tí,Dády Patrasové, pana režiséra Z.Trošky a dalších. Budou v ní i výrobky dětí ze speciálních škol a další originální výrobky.  

Schází se i originální pokrývky hlavy nebo zajímavé koláže, při akci budou mít všichni možnost vyrobit zajímavé předměty z drátu a knoflíků, nejzajímavější výrobky budou oceněny a vystaveny na Zámečku.

 

Zpracování návleků není jednoduché

 

Návleky ještě nejsou zpracované, na těch letošních, které se zatím podařilo spočítat  k 31.5. je 110 000 knoflíků, loňský český rekord byl 25 654 knoflíků. Nejsou však zdaleka spočítány všechny navlečené knoflíky, protože přes opakované výzvy v tisku i na internetu mi se zpracováním návleků zatím pomohlo jen několik dobrovolníků, dětí i dospělých.

Nestačilo to však a tak návleky nejsou zpracované, ještě jich hodně metrů zbývá a ještě stále návleky přibývají. Na světový rekord je důležitý hlavně počet knoflíků na návleku a pokud se nestihnou spočítat, tak se udělá průměrný počet, to by byla škoda, protože by byl jistě menší než skutečný počet knoflíků na návlecích. 

 

Na akci také bude přivezen nejméně jeden kočárek ozdobený knoflíky, a pro  vozíčkáře, který přijede s nejkrásněji knoflíky ozdobeným vozíkem se od firmy  z Lanškrouna podařilo získat jako hlavní cenu MP3, tak doufám,že udělá někomu radost.

 

Co uvidí návštěvníci Knoflíkiády v sobotu 4.6.

 

Přípravy na tuto charitativní akci budou tento týden vrcholit a v sobotu všichni, kteří se přijdou podívat , pobavit i přispět potřebným na asistenční službu tím, že si zakoupí v aukci některý ze zajímavých předmětů uvidí jistě nejvíc knoflíků na jednom místě.

Každý může na akci přinést volné knoflíky,budou se vážit a kdo jich přinese nejvíce bude odměněn a každý,kdo přinese víc jak kilo knoflíků také dostane drobnou odměnu.

Pokusíme se totiž vytvořit s volnými knoflíky další český rekord a potom budou různě využívány, v soutěžích, na výrobu zajímavých koláží a další účely.Nejzají­mavější  knoflíkové výrobky budou vystaveny na Zámečku.

 

Pro návštěvníky bude připraven celodenní zábavný program,uvidí i modní přehlídku, kromě toho se děti i dospělí  budou moci svézt kočárem s koňským spřežením, pro děti přijdou i poníci, nebo si budou moci zadovádět na skákacím hradě, zasoutěžit si v knoflíkových i dalších soutěžích.

Občerstvení je zajištěno, i když zatím ještě při této akci nebude zámecká kavárna v provozu, prozatímní provoz by měl v kavárně zahájit nový provozovatel přibližně od poloviny června.

 

Natáčel se i rozhlasový dokument

 

Také se nejen na Zámečku natáček rozhlasový dokument, který posluchačům přiblíží moji snahu oživit tuto dlouhé roky v minulosti opomíjenou ruinu a snahu pomoci těm,kteří to potřebují, vysílat se bude v neděli po Knoflíkiádě,5­.6. v 18 hod na stanici Český rozhlas 2 Praha. Reportérka Čro navštívila Zámeček, byla se mnou na oslavě zakoupení nové pece ve speciální škole v Ústí nad Orlicí i na nádraží, kde prodávám výrobky chráněné dílny Ponny Dekor.Jsem sama zvědavá, co v pořadu nakonec posluchači uslyší. Na internetových stránkách Čro bude k tomuto dílu pořadu s názvem Dobrá vůle doprovodný článek i s fotografiemi.

 

Na Zámeček zavítal při natáčení dalšícho dílu svého pořadu Cyklotoulky s turisty i p.Jančařík, kterému se Zámeček i knoflíky moc líbily, zkusil si i knoflíkovou­ pokrývku hlavy.Díl tohoto pořadu o Lanškrouně a jeho okolí se bude vysílat pravděpodobně v červenci.

 

Informace o programu Knoflíkiády  i na tel:776 642 2­77.                                                           ­Krasava Šerkopová

Krasava Šerkopová
31. 5. 2011 7:08

Fotogalerie

Napište komentář

Můžete použít Texy! formátování.