Návštěva u jediného výrobce nitěných knoflíků

Když jsem se dozvěděla, že v Jablonném nad Orlicí je firma Antonín Šlezinger s.r.o.která jako jediná na světě vyrábí nitěné knoflíky,rozhodla jsem se že se na jejich výrobu pojedu podívat. Zaujalo mě to i proto, že jsem chtěla doplnit výstavku zajímavých a ojedinělých knoflíků,kterou jsem pro návštěvníky letos v prvním patře udělala.

Přivítal mě pan Šedý, zástupce firmy, která se zabývá výrobou nitěných knoflíků od roku 1921.Dříve je domácí pracovnice navíjely i ručně,později bylo zavedeno navíjení strojové.

Tyto ploché knoflíky,kterých se dříve vyrábělo ročně i 50 000 000 kusů, později se výroba snížila, třeba v r. 1991 jich bylo vyrobeno 20 000 000, nyní se vyrábí tradiční technologií kolem 6 milionů nitěných i vícebarevných knoflíků různých velikostí do 3cm a několika vzorů, hlavně Star,Viktoria méně Astra.Jsou rozděleny podle vzorů navinutí příze.

Mají stále své nezastupitelné místo všude tam, kde jsou lůžkoviny a oděvy často prány a hlavně mandlovány, knoflíky vydrží až 1000 praní bez poškození.Používají se ve zdravotnictví,so­ciálních službách, věznicích i nemocnicích­.Většina současné výroby jde na vývoz, převážně do Německa, malá část i k českým zákazníkům.Kromě knoflíků se zde vyráběly i stužky a drobné nitěné dekorace i větší knoflíky látkové.

 

Při výrobě nitěných knoflíků se začíná vyražením a opracováním hliníkových kroužků, které se následně na ručním lise obalí plátnem.Na jiném stroji se na papírové trubičky rozsouká a dvojitě navine slabá příze a tak vzniknou špulky, které se upevní do navíjecích strojů.Na těch pak pracovnice, které mají v uších ucpávky, protože navíjecí stroje jsou dost hlučné navíjejí podle vzoru na kovové kroužky obalené plátnem několik vrstev příze. Na prošívacím stroji se pak každý knoflík prošije a tím se zpevní takzvaným štepováním různých vzorů.

Následuje výstupní kontrola a knoflíky se balí a posílají zákazníkům podle jejich přání.

Firma mívala dříve více zaměstnanců, nyní zde nitěné knoflíky vyrábí 15 pracovníků. Jeden z nich je u firmy už víc jak 30 let a dostala jsem od něj hodně starý knoflík se vzorem,který se už dávno nevyrábí, je vystaven ve vitrínce na Zámečku spolu s ostatními které jsem si ze své zajímavé a poučné návštěvy přivezla a několika fotografiemi postupu výroby.

Je dobře že tradiční výroba nezmizela jako jiná tradiční řemesla a má stále své místo i v dnešní době nových technologií a materiálů a nitěné knoflíky stále dobře poslouží.

 

Prohlídka výroby byla zajímavá a dozvěděla jsem se zase něco nového o knoflících a jejich výrobě.Těch je na Zámečku už hodně,přes 400 kilo a stále přibývají další a ještě víc jak rok přibývat budou. V rámci vytvoření dalšího českého rekordu,který by se měl jmenovat „Nejvíc knoflíků na jednom místě“ se stále knoflíky sbírají, přebírají ,počítají a na Zámečku z nich vznikají unikátní exponáty a výstavky.

Návštěvníci si se zájmem prohlíží nejen knoflíkový návlek,který je českým rekordem a pokusem o rekord světový, při prohlídce uvidí ve vitrínkách vystavené unikátní a zvláštní knoflíky i z neobvyklých materiálů. Třeba knoflíky z ovocných pecek, paroží, bambusu nebo rozřezaných ořechových skořápek, knoflíky s 3,5, a více dirkami a další neobvyklé nebo zajímavé knoflíky kovové, dřevěné,skleně­né,perleťové,ke­ramické i z dalších materiálů.

Kočárek,který děti z dětského domova ze Znojma polepily v rámci Knoflíkiády II spoustou košilových knoflíků obdivují všichni návštěvníci a mohou hádat,kolik knoflíků na kočárku je.

Kromě knoflíkové pokrývky hlavy na které je 2 224 knoflíků, triček pošitých knoflíky nebo koláží tak z knoflíků vzniká nejen v naší republice ojedinělá výstavka, která je pro návštěvníky zajímavá při prohlídce Zámečku, který právě zahajuje pátou sezonu.

 

Připravuje se natočení informačního medailonku pro návštěvníky Zámečku, odkaz bude uveden na těchto stránkách.

 

 

Krasava Šerkopová
24. 4. 2012 21:49

Komentáře

Jeden komentář

  1. Ingeborg Pšeničková

    Dobrý den, vaše knoflíky používám stále,dost pletu a ty bílé obšívám v barvách bavlny nebo vlny, kterou je daný výrobek upleten. Ani jsem nevěděla, až nyní že jsou vyráběny u nás,jaká to radost.
    Děkuji za to že se držíte a do dalších let přeji hodně moc knoflíčků.
    S pozdravem stálého zdraví přeje Pšeničková z Krkonoš

Napište komentář

Můžete použít Texy! formátování.