Devátý rok na Zámečku začíná dobře

Pátrání po minulosti

Letošní jarní dny jsou ve znamení příprav nejen na sezonu. Začátkem roku se podařilo získat z překladů starých listin nové, neznámé a velice zajímavé údaje o příčinách a následcích prvního požáru zámku v roce 1714.To je velký úspěch ve složitém pátrání po historii a nyní mohu při prohlídce návštěvníkům vyprávět údaje,které nikdy dříve známy nebyly. Připravuji z nově zjištěných informací souhrn a nové informační materiály.

Není však poslední, už se připravuje průzkum zámeckého podzemí a pokusíme se s pomocí geologického radaru zjistit, jestli od základů vychází podzemní chodba směrem na Lanškroun. O výsledcích průzkumu budou informovat i celostátní media a já osobně jsem na výsledky velice zvědavá.Pokud by někdo měl informace z minulosti potvrzující případně existenci podzemní chodby nejen do Lanškrouna, ale i z obce k Zámečku, můžete se mi ozvat i e mailem, n kastelalankazam@seznam.cz ebo tel: 776 642 277, budu za každou informaci vděčná.Zámeček letos také navštívil pan redaktor Stanislav Motl a jeho reportáž se bude v českém rozhlase st.2 vysílat v pořadu Stopy,fakta,ta­jemství koncem dubna nebo začátkem května.

Rozšiřují se výstavy

Letos se budou moci děti návštěvníků poprvé vyfotit na novém knoflíkovém trůnu, který jsem upravila z části rekordního knoflíkového návleku. Je na něm knoflíkové srdce s 900 perleťovými knoflíky, které na něj nalepili žáci z umělecké školy v Lanškrouně.

Ve fotografické výstavce přibylo tablo se starými texty z výslechu purkrabího,ko­morníka,drába a dvou tesařů, z nichž tři zřejmě opravdu nedbalostí zavinili první požár zámku. Přibylo ještě tablo s makrofotografiemi květů a rostlin z okolních lesů, luk, polí, skalky i skleníků.Některé vyfocené květy jsou unikátní, jako třeba květ kaktusu, který kvete jednou za dva roky jen dvě hodiny uprostřed noci a silně neobvykle voní. Vyfotit ho stálo dost úsilí a několik dní špatného spaní, kdy se chodilo hlídat, jestli už se začne otvírat

Drátování nejen na Zámečku

I letos jsou v drátenické expozici nové výrobky a připravují se další informační texty a vzory drátenických postupů. Ráda bych také všechny pozvala na úspěšnou drátenickou výstavu v muzeu v Litomyšli, která je do 15.5.Jsou tam vystaveny práce dvaceti autorů, zahájena byla pěknou vernisáží 12.3. a těší mě, že tento můj nápad na výstavu v regionálním muzeu má úspěch. Už jsem začala domlouvat drátenickou výstavu v muzeu na zámku v Pardubicích na rok 2018, to se musí začít připravovat s velkým předstihem. Nyní je i zajímavá drátenická výstava v muzeu v Šumperku, kde jsou vystaveny krásné práce slovenských mistrů řemesla.

V rámci Knoflíkiády a podpory handicapovaným vyrábím drátované srdce, nyní měří

52×54 cm a je na něm 1200 smyček z měděného drátu různých průměrů. Je to pokus o další český rekord, který bude vyhodnocen při letošní Knoflíkiádě.Srdce pak půjde do aukce mezi většími podniky a firmami a výtěžek bude věnován handicapovaným.

Knoflíky knoflíky knoflíky…

V unikátní knoflíkové sbírce stále přibývají další knoflíky, K sběrným místům v infocentrech Lanškroun a Ústí nad Orlicí  přibylo další na rehabilitaci v poliklinice proti nádraží v České Třebové a další bude v infocentru v Litomyšli.Kno­flíky je samozřejmě možno dopravit přímo na Zámeček, nebo třeba do zámecké kavárny, kde mi je předají.Letos se bude při Knoflíkiádě 28.5. tvořit další český rekord -Obří knoflík, a mohou pomoci i všichni účastníci akce,účinkující i děti.Přesná pravidla právě domlouvám s agenturoub Dobrý den. Kdo chce,může si na akci vyrobit svůj knoflík doma,nebo i při akci, ze čtvrtky nebo silnějšího papíru vystřihnout tvar knoflíku a podle fantazie  ozdobit,pomalovat nebo polepit knoflíky nebo jinými materiály, každý pak při tvorbě Obřího knoflíku zdvihne a ukáže svůj knoflík, až si ho komisař a přítomní redaktoři budou i pro knihu rekordů fotit.Téma soutěží na letošní Knoflíkiádu je výroba knoflíkových zvířátek,Kdo chce,může polepit knoflíky starého plyšáka, nebo udělat knoflíkové zvířátku na tvrdý papír nebo i jinak, podle fantazie. Přihlásily se i děti z dětského domova a i z daleka. Pro soutěžící budou připraveny různé věcné odměny, včetně možnosti prohlídky Zámečku zdarma pro 3 osoby, pro hlavního výherce mám slíbený i zájezd.

 

Krasava Šerkopová
13. 4. 2016 6:10

Fotogalerie

Napište komentář

Můžete použít Texy! formátování.