Akce na Zámečku 24.5.08

Na sobotu 24.5., kdy se měly konat u Zámečku hned dvě akce – 27.ročník Běhu do vrchu a potom obecní akce Rudoltické sbližování, se dělaly přípravy už v pátek.Celé prostranství bylo posekáno, rozmáčená a rozježděná cesta před věží byla uhlazena a vysypána pískem, ve věži byly zabezpečeny zatím nedostavěné prostory malých místností ve kterých se právě budují wc a další zázemí.

S tím, že se nám na okně v druhém patře zrovna v den akce usadí včelí roj, se ovšem počítat nedalo. Naštěstí nikoho nepoštípaly.

Od rána se rozmisťovaly před věží lavice pro návštěvníky, stavěl se stánek s občerstvením a brzy se okolím začala linout lákavá vůně opékaných klobás, párků a kuřat.

Nejdříve závodili ti nejmladší, na výběr měli různé trasy v několika kategoriích, pak byl hlavní závod pro dospělé účastníky na 6 300m a poslední na trať vyrazili podnikatelé a sponzoři, kteří ji měli dlouhou přesně 1 míli – 1609,34m.

Závodníci, kteří už doběhli se i s rodinami mohli občerstvit, nebo zdarma projít celý Zámeček, v rozsáhlých sklepeních si prohlédnout výstavu velkoplošných fotografií, v 1 patře jsem nově připravila výstavku Pohledy z minulosti Lanškrounska, která bude průběžně doplňována o další tabla s obrázky starých pohlednic a fotografií.

Pro děti byly vedle věže připraveny různé hry,rozhodně bylo na co se podívat, byla to zatím největší letošní akce, přišlo podle odhadů přes 700 návštěvníků, jak je vbidět i na snímcích.

Když byly všechny poháry a ceny rozděleny, pořadatelé začali balit a po druhé hodině bylo najednou kolem Zámečku ticho a prázdno.

Netrvalo to však dlouho, protože za chvíli se začínali trousit další návštěvníci na druhou sobotní akci pořádanou zastupiteli obce Rudoltice a nazvanou Rudoltické sbližování, jejímž dobrým cílem bylo bližší seznámení obyvatel Rudoltic s jejich novými sousedy přistěhovanými do nové výstavby z druhé strany pod Zámečkem.

Takovýchto příležitostí jak se mezi sebou lépe poznat zatím obyvatelé obou částí této jedné obce moc neměli, byl to velmi dobrý záměr.

Na setkání přišli také zastupitelé obce, přišli jak obyvatelé z nové výstavby tak i někteří obyvatelé z obce, trochu nás všechny mrzelo, že jich nepřišlo víc, počasí se vydařilo, občerstvení a hry pro děti byly připravené, dovezly se lavice, všichni si také měli opět zdarma možnost projít celou zámeckou věž a prohlédnout postup její pokračující rekonstrukce i výstavy fotografií. K večeru se dost ochladilo, lidé s dětmi začali odcházet a postupně se tak setkání ukončilo. Doufáme že nebylo poslední. Už brzy bude u věže zajištěno občerstvení i točené pivo, začne letní provoz a tak nebude problém takovéto akce připravit častěji, jistě jsou takováto setkání občanů stejné obce bydlících na různých stranách zámeckého vrchu dobrý nápad. Na závěr mohu uvést, že se obě sobotní akce s drobnými nedostatky vydařily, počasí nám také přálo, Zámeček si prohlédly stovky návštěvníků s kladným ohlasem, tak by se dalo napsat, že to byl dobrý den. Nechci to kazit, jen se bohužel znovu potvrdilo, že jsou mezi námi stále lidé, kteří dokáží velice ublížit a využít dobré vůle a příležitosti k velice nepěknému činu, který tu nechci uvádět. Bydu tedy na tento den a jeho účastníky mít jak velmi pěkné vzpomínky na různá zajímavá setkání, tak jednu velmi špatnou na nečestnou osobu nebo osoby, které by se měly za svůj nectný čin hluboce zastydět.

Ale přesto doufám, že takových pěkných akcí se bude konat u Zámečku čím dál víc, děti se budou moci vydovádět a návštěvníkům se bude u zámecké věže líbit pořád víc. Jak bude pokračovat rekonstrukce, bude jim také postupně nabízet stále lepší prostředí.

kastelánka Krasava

Krasava Šerkopová
25. 5. 2008 12:01

Fotogalerie

Napište komentář

Můžete použít Texy! formátování.