Zámeček zahájil 3.7. už 4.rok provozu

První sobotu v červenci se odpoledne na Zámeckém vrchu konala tradiční oslava zahájení dalšího roku provozu, tentokrát už čtvrtého. Minulé roky byly bohaté na události, ten letošní je od začátku ovšem zatím nejzajímavější. 

 

Oslava zahájení 4.roku provozu a vernisáž prodejní výstavy obrazů

Letošní oslavu zahájení 4.roku provozu pořádal provozovatel zámeckého občerstvení Jakub Loskot. Nejdříve divákům přijeli předvést ukázky své práce profesionální i dobrovolní hasiči z Lanškrouna, kterým bych za to chtěla velice poděkovat. Předvedli i vyprošťování osoby z havarovaného vozidla. Všichni sledovali, jak rychle různým nářadím zbavili automobil dveří, oken i střechy tak, aby bylo možno uvízlou osobu vyprostit a ošetřit.Každý si mohl představit,jak probíhá skutečný zásah, kolikrát ve velmi nepříznivých podmínkách a špatném počasí.Všichni si jistě přáli, aby se do takové situace nikdy nedostali.Dobro­volní hasiči pak pustili proud vody a půjčovali dětem proudnici, aby si mohly vyzkoušet, jak těžké je ji udržet, stříkalo se všude kolem, i na diváky,kterým toto osvěžení bylo v horku docela příjemné.

Po odjezdu hasičů se diváci přemístili na další podívanou.

Hlavním programem byly bojové ukázky a střelnice Airsoft týmů 1.SGT-La s partnerem S.P.A.S z blízkého Koburku. Na střejnici si mohli všichni zájemci prohlédnout a vyzkoušet manuální i elektrické repliky používaných zbraní, na pohled k nerozeznání, ze kterých se ovšem střílí plastovými kuličkami. Pod dohledem už zkušených členů obou týmů si to děti i jejich rodiče s velkým zaujetím zkoušeli celé odpoledne.

Airsoft tým z Lanškrouna založil Jan Kotouček, přezdívkou/Bo­ris/v r. 2007 a přes nelehké začátky se tým postupně rozvíjel a v současné době má přes 20 členů. Jistě na Zámečku neukazovali zájemcům své dovednosti naposledy.Tým má i své webové stránky,http://1sgt-la.wbs.cz,na kterých se zájemci mohou dozvědět další informace. Také mi vedoucí týmu slíbil dát do aukce k charitativní akci Knoflíkiádě, která bude 21.8. tři poukázky na zapůjčení kompletní výzbroje a výstroje a účast na tréninku s týmem a také jednu zbraň. Pro zájemce to může být zajímavá zkušenost a jistě se poukázky i zbraň budou dobře dražit.

 

V přízemní kavárně při příležitosti oslavy proběhla také vernisáž prodejní výstavy obrazů různých velikostí, které tam vystavují autorky Michaela Baranová z Štibořic u Brna a Soňa Valentová z Lanškrouna a které kavárnu pěkně oživily.Jejich příjemným dojmem působící obrázky jsou malované na různých materiálech klasickými technikami a rozhodně stojí za prohlédnutí.

Děti se mohly už tradičně vydovádět na skákacím hradě p.Dubského, který je na oslavě zahájení provozu pravidelně každý rok a jeho pěkný hrad se čtyřmi věžemi jako měl Nový zámek k oslavě už patří.Jistě přijede i příští rok, kdy bude slavit Zámeček malé jubileum.

Návštěvníci se mohli během odpoledne posilnit i masem z grilovaného prasátka,k poslechu pěkně hrála kapela Kontakt. Když polevilo k večeru vedro, mohli se návštěvníci

podívat na ukázky výcviku čistokrevných boxerů.Později si někteří s chutí i zatancovali.

 

Vznikla  první informační brožurka o Novém zámku

Těsně před začátkem sezony se mi podařilo vydat první informační brožurku s názvem

„Historie a současnost Nového zámku u Lanškrouna,ve které jsou i údaje získané z překladů archivních materiálů, které ještě nikdy publikovány nebyly a je tam popsána minulost i současnost této dříve dlouhá léta chátrající barokní památky. 

 

Na co se mohou návštěvníci letos ještě těšit

Začíná čtvrtý rok provozu Zámečku a kromě pokračujících úprav přízemí se návštěvníci mohou těšit na další letní zábavné akce.

Nejdříve bude 24.7. Šermířský den, od 14 hodin začíná zajímavý program dvou šermířských sdružení, Balestry a Rytířů krále Jana. Diváci se mohou těšit na rozhodně zajímavou podívanou,všichni si budou moci prohlédnout historické zbraně, z některých se bude při scénkách i střílet.Šermíři z Balestry na Zámečku účinkovali už v loňském roce a děti se už těší na jejich různé dobové hry a soutěže, při kterých si budou moci vyzkoušet svůj postřeh, sílu, rovnováhu, pevnou ruku i odvahu.Pro ty nejšikovnější budou připravené drobné odměny.

 

Srdečně zvu všechny na prohlídku Zámečku, posezení pod věží nebo na některou z akcí.

                                              

V zámecké věži si budou moci návštěvníci prohlédnout v každém patře i sklepení nějakou novou letošní výstavku, i výstavku výtvarných prací dětí ze speciálních škol, kterým bude věnován výtěžek z aukce při charitativní akci Knoflíkiádě, která bude 21.8. Přípravy na pokus o rekord už byly vyhlášeny, děti začínají navlékat knoflíky, zatím poslaly 12 metrů knoflíkových šňůr, které na Zámečku svazuji do jedné dlouhé knoflíkové šňůry,kterou při této akci zkontroluje komisař agentury Dobrý den a pokud bude v pořádku tak bude rekord zaevidován.

Do aukce která bude při této akci přispějí patroni i další letos na Zámečku při jiných akcích účinkující různými zajímavými předměty, třeba kapela Ramayana, která je patronem a na akci vystoupí složí a nahraje pouze na dvě CD s certifikátem že jsou jen dvě písničku o této akci, na tu se opravdu těším a jedno to CD věnuje do aukce, další patron, šermířská skupina Medieval věnuje hrudní štít s erbem skupiny, třetí patron, Bleskový Jack zatím neprozradil co do aukce věnuje, jen že to bude stát za to a další patron, rockový zpěvák Michael věnuje dokonce jednu ze svých kytar a drobné hudební nástroje, lanškrounský farář p. Z.Czendlik, který se na akci také přijde podívat věnoval vzácnou lahev bílého mešního vína, kterých se jen velmi omezený počet vyrábí pouze pro Vatikán, to budou lahůdky pro sběratele a doufám, že se za ně pro děti získá pěkná částka.

Další, kteří něco do aukce slíbili, jako např.i Václav Vydra, František Nedvěd s kapelou, kapely Dvacet facek, Snaeffel,Doklo­bouku, Náhoda, Orchidea, O5 a Radeček,Stejšn,Bu­lldock i další to zatím neprozradili. Kapela Ponny Expres ale pravděpodobně přiveze trika s logem kapely, která se také nedají jen tak koupit, airsoftový tým, který na oslavě předvede bojové ukázky slíbil poukázky na zapůjčení kompletní airsoftové výstroje a účast na treningu týmu, to by mohl být zajímavý dárek pro všechny které tato činnost zajímá. Těší mě, že se zájem o tuto charitativní akci zvyšuje a také že ji zaštítí  a podpoří i Pardubická kraj.

Krasava Šerkopová
30. 6. 2010 13:19

Komentáře

4 komentářů

 1. Láďa G

  zase ty samý ritíři pořád stejná nuda raději pujdem na iron fest, když sme byli s rodinou na věži platili jsme 40kč za dospělího a 20kč za dítě přitom u vchodu je jasně napsáno rodinné vstupné za 70kč dali jsme 120kč za pár papírovích s prominutím kravin (nevím jak někdo může zneužívat ty malé děti k tomu aby mohl zdvíhnout vstupné na dvojnásobek) prostě ubohost když dám takovou sumu na jiném zámku či hradě uvidím za to uplně něco o čem Vy drahá paní kastelánko nemáte ani páru!!!

 2. ......

  viš co Lado G ses debil !! je videt ýe o tom nemaš ani paru

 3. Cuba (Provozovatel)

  Lidi nechte urážek Láďo G se vstupem pokud se ti něco nelíbí máš to říct na rovinu buť Paní Kastelánce nebo třeba i Provozovatelum Zámečku to že si Kastelánka zvolila vstupné v hodnotě jaké zvolila to ty musíš buť respektovat nebo na tu prohlídku prostě nechoď!!! Vubec se tu nechci Paní Kastelánky zastávat, ale jenom se snaží aby památka nevyšuměla v zapomnění. A pokud jde v uvozovkách o papírové kraviny bohužel podmínky zatím jiné výstavy neumožnují jde o to že se krom kavárny další místnosti nevytápějí a nejsou ani nijak izolovány…

 4. krasava

  Pro Láďu G.
  Pokud jste šli na prohlídku s dvěma dětmi ve věku do 10 let, měli jste to při placení jako ostatní říct, dala bych Vám to rodinné vstupné, nemohu podle pohledu vědět, jak staré děti jsou.Zřejmě už se blíží k věkové hranici a mohly vypadat i starší, když jsem Vám automaticky nedala rodinné vstupné.
  Rozhodně se musím ohradit že nevyužívám děti abych mohla zdvihnout vstupné, to tedy opravdu ne,a když jsem se dívala na vstupné na jiných zámcích, které by bylo srovnatelné za obsáhlou prohlídku a hodinový výklad historie barokní památky, tak je běžně daleko vyšší.
  Píšete, že jste viděli pár papírových kravin, vůbec jste se nezmínil o tom, že jste si také měli možnost prohlédnout rozsáhlé sklepení pod bývalým zámkem,kde je také umístěna výstava maximální fotografie, za to by jste jinde zaplatili ještě daleko více.VY DRAHÝ PANE VŮBEC NEMÁTE PONĚTÍ CO ÚSILÍ STÁLO, ABY ZÁMEČEK VYPADAL TAK, JAK VYPADÁ NYNÍ.
  Nás nikdo nedotuje a na provoz si musíme vydělat, proto je to vstupné takové jaké je,je jedno z nejnišších v republice, že jste mi neřekli že máte děti mladší než 10 let a nárok na rodinné vstupné hned u pokladny za to nemohu.
  Na svůj názor máte právo, ale osočovat se nedám, nejdříve u pokladny jako to dělají všichni ostatní neřeknete jak staré děti máte a že máte nárok na rodinné vstupné a pak mě to vyčtete.
  V první větě píšete, že budou zase stejní rytíři, v tom máte pravdu také jen částečně, protože druhá šermířská skupina na Zámečku ještě nevystupovala, a je na každém, na jakou akci půjde.
  Zatím se podle ohlasů při vystoupení šermířů většinou nikdo nenudil.
  Pokud máte tak vysoké nároky na akce a výstavy na této v nedávné době ještě úplné ruině, která se za obrovského úsilí snaží ožít a stále se potýká s různými potížemi a ještě se opravuje, můžete přeci jezdit jinam, kde zaplatíte jen za parkovné a benzin víc, než na Zámečku za prohlídku, jistě tam však za další stovky uvidíte rámované obrazy a starobylý nábytek a poslechnete si stručný výklad.Dětem se jistě výlet bude líbit.

Napište komentář

Můžete použít Texy! formátování.