15.3. vyšel v Orlickém deníku článek s názvem: Kdo má o prohlídku zájem,cestu si najde

 

Pandemie koronaviru  spojená s ome­zenými možnos­tmi cestování se projevila i na sezoně Zámečkuu Lanškrou­na, v pořadí čtrnácté po otevření památky po rekonstrukci.

Prohlédnout si věž, která zbyla z kdysi velkolepého ba­rokního zámku, dorazilo méně turistů než v jiných letech. 

Svůj život s Novým Zámkem, jak se objekt v soukromých rukách oficiálně jmenuje, spojila dobrovolná kastelánka KRASAVA ŠERKOPOVÁ. Známá je svými četnými charitativními ak­tivitami, které propojuje i se Zámečkem. Věž s rozsáhlým sklepením se vypíná na kopcimezi Rudolticemi a Lanškrounem. Přitahuje nejen turisty, ale i nadšence, kteří se věnují výzkumu paranormálních je­vů. 

 

Jak zpětně hodnotíte loňskou koronavirem poznamenanou sezonu?

Loňský rok byl určitě hned od jara poznamenán tím, že se nemohlo v určitých obdobích provázet. Na jaře odřekly návštěvu tři autobusové zájezdy zhruba po 45 návštěvnících, na podzim také nepřijela na prohlídku ani jedna školní třída, jak bývalo zvykem. To se samozřejmě citelně odrazilo na návštěvnosti, která byla vloni nejmenší za čtrnáct sezon. Od roku 2007 si vedu o návštěvnosti záznamy, za celou tu dobu se přišlo podívat něco přes třicet tisíc návštěvníků a při akcích se pobavily další tisíce lidí a dětí. Byli mezi návštěvníky i turisté ze zahraničí, nebo hlavně ti tuzemští? Několik návštěvníků z Německa, Itálie a Francie v létě Zámeček navštívilo. Vždy však převažují návštěvníci z naší republiky. V tom nějaký znatelný rozdíl vloni nebyl.

Vloni na Zámečku probíhal výzkum paranormálních je­vů, přinesl nějaké zajímavé výsledky? Chystá se něco dalšího i letos?

Ano, při dvou průzkumech s citlivými přístroji a sestavami kamer jsme měli několik docela zajímavých výsledků a zážitků, které by mohly ukazovat třeba na nějakou paranormální aktivitu. Ještě stále neznám všechny výsledky, ale z devítihodinového nočního monitorování v první den, kdy členové týmu rozmístili osm kamer na stativech, další pohyblivé měli s sebou a odjížděli ve tři ráno, se na zvuková zařízení nahrálo několik zajímavých záznamů. Jeden člen týmu s kamerou měl zajímavý zážitek, když se mu při nahrávání asi třikrát s cvaknutím vypínače vypnula kamera, ale on ji držel tak, že se vypínače vůbec nemohl dotknout. Nebo se někdy v přístrojích úplně vybily zrovna vyměněné nové baterky, které tam byly před minutou vloženy a fungovaly jen pár vteřin. V různých průzkumech se bude zřejmě pokračovat i letos a ve druhém patře přibyla dvě tabla z těchto průzkumů. Probíhá také průzkum a pátrání po historickém podzemí s velmi zkušeným badatelem panem Lahodou a jeho kolegou a kameramanem panem Marešem, kteří Zámeček navštívili na podzim a chtějí na jaře pokračovat. Zatím ale nemohou přijet, doufáme, že to bude možné později.

Přípravy nové sezony by měly být už v plném proudu, budou i nějaké novinky?

Na letošní sezonu jsem jako největší novinku připravila pro návštěvníky tři druhy nových pohlednic Zámečku a jednu novou turistickou magnetku. Možnost koupit si nové pohlednice a magnetku budou mít nejen při návštěvě a prohlídce, vzhledem k omezeným možnostem cestování je bude možné zakoupit i v okolních infocentrech a na dalších místech.

Nemáte obavy, že pandemie odsune možnost zahájit sezonu až do letních měsíců?

Je možné, že se zahájení sezony posune, s tím se bohužel nedá nic dělat. Protože už nyní je jasné, že se nedá počítat ani s návštěvami školních tříd ani se zájezdy turistů, řekla bych, že na tom až tak zase nezáleží. Kdo má o prohlídku zájem, ten si na Zámeček cestu najde v době, kdy bude možné provázet, jako kdykoli jindy.

Lze vůbec nyní připravovat ně­jaké větší akce pro veřejnost?

Akce pro veřejnost na Zámečku nepořádám od roku 2019 z několika různých důvodů, nejen kvůli koronaviru. Je už jisté, že akce pro veřejnost, jako bývala Zámecká oslava nebo Hradozámecká noc ani letos nebudou.

Svými charitativními aktivitami jste známá, jak pokračují, jakou částku a pro koho se vám podařilo do současné doby vybrat?

Jsem velice vděčná všem, kteří od začátku před těmi deseti lety pomáhají a těší mě, že se daří dál pokračovat v Knoflíkiádě. Díky této akci se podařilo za prvních šest let do roku 2016 získat pro potřeby převážně ochrnutých a těžce handicapovaných dětí celkem 502 tisíc korun. Po tři roky akce stála, až se mi v listopadu 2019 podařilo navázat spolupráci s nadačním fondem Šance onkoláčkům, který má na Facebooku svůj bazárek. Tam se dají vkládat do aukcí vlastnoruční výrobky, obrázky nebo třeba knížky, hračky a co doma přebývá a mohlo by někomu udělat radost. Zájemci věci vydraží a platby posílají rovnou na transparentní účet nadace. Za tu dobu jsem vložila 480 aukcí. Je nás několik, kteří takto přes bazárek dětem pomáhají, za patnáct měsíců přesáhla vybraná částka krásných 300 tisíc korun. Každý, kdo se chce přidat, najde potřebné informace na webových stránkách Zámečku.

Pokračuje sběr knoflíků?

Aktivní sběr knoflíků zatím nepokračuje, pokud však někdo knoflíky na prohlídku přinese, nebo se mi ozve, že by je rád věnoval, přidám je ke stávající sbírce. Je ojedinělá, obsahuje už víc než tunu knoflíků.

V minulosti jste se intenzivně vě­novala i drátování. Máte na něj čas? Stále vystavujete?

Drátuji stále, dělám i nové tvary a letos bych ráda rozšířila drátenickou výstavku na Zámečku. Nejen o mé výrobky, ale i některých dalších kolegů z našeho spolku Dratenik, který jsme před zhruba třemi lety založili. Každoročně se účastním srpnové výstavy v kulturním domě v Ústí nad Orlicí. Kromě drátování se ještě věnuji od loňského listopadu tvorbě abstraktních obrázků akrylem, používám různé techniky. Těší mě, že se také na bazárku docela pěkně draží.

V médiích se vloni objevila infor­mace, že současní vlastníci prostřednictvím re­alitní kanceláře Zámeček prodávají. Co je na tom pravdy?

Vlastníci ho dali do prodeje asi před dvěma lety, vloni se přišlo podívat několik zájemců a další čekáme letos, až bude tepleji a bude se moci cestovat. Uvidí se, jak to vše bude. Nezbývá než doufat, že Zámeček někdo převezme a bude schopen dokončit opravy, aby tato památka byla v dalších letech pro návštěvníky v různých ohledech ještě přitažlivější a zajímavější. „Při dvou průzkumech s citlivými přístroji a sestavami kamer jsme měli několik docela zajímavých výsledků, které by mohly ukazovat na paranormální aktivitu.“

Rozhovor 15. března 2021 Deník 3 www.denik.cz PARDUBICKÝ KRAJ | Rozhovor

Krasava Šerkopová
15. 3. 2021 14:25

Fotogalerie

Napište komentář

Můžete použít Texy! formátování.